۸ باور غلط در مورد استرس

باورهای غلط زیادی در مورد استرس وجود دارد که ما را از زندگی طولانی تر، شادتر و سالم تر باز می دارد. در اینجا هشت مورد از رایج ترین آنها آورده شده است:

۱. استرس ناشی از شرایط شماست. در ظاهر درست به نظر می رسد، همانطور که زمین مسطح به نظر می رسد، اما استرس در واقع ناشی از افکاری است که شما در مورد شرایط خود دارید، نه خود شرایط. به همین دلیل است که افراد واکنش های عاطفی متفاوتی نسبت به یک موقعیت دارند.

۲. استرس یک محرک است. ما باید بین استرس و محرک تمایز قائل شویم. داشتن ضرب الاجل، تعیین اهداف و فشار آوردن به خود برای عملکرد محرک هستند. استرس زمانی است که مضطرب، ناراحت یا ناامید هستید که به طور چشمگیری توانایی شما را برای عملکرد کاهش می دهد. افرادی که کارها را تحت استرس انجام می دهند، با وجود استرس خود موفق می شوند، نه به خاطر استرس.

۳. کمی استرس برای شما خوب است. باور غلط دیگری که در ابتدا توسط دکتر هانس سلیه، بنیانگذار مفهوم استرس مدرن ایجاد شد. سلی دریافت که فعالیت‌هایی مانند ورزش و رابطه جنسی باعث افزایش هورمون‌های استرس می‌شود، بنابراین ایده استرس خوب را ترویج کرد. اما تحقیقات از آن زمان به بعد ثابت کرده است که استرس در ۷۵ تا ۹۰ درصد شرایط پزشکی، از جمله شش علت اصلی مرگ، نقش دارد. محرکی که برای شما خوب است (نگاه کنید به شماره ۲ در بالا). استرس نیست.

8 باور غلط در مورد استرس

۴. بدون استرس در زندگی‌تان، فقط دور هم می‌نشستید و وقت تلف می کردید. برخی افراد آنقدر به تجربه استرس عادت کرده اند که به یاد نمی آورند زندگی بدون آن چگونه بود. اما به کودکان خردسال نگاه کنید. آنها استرس بسیار کمی را تجربه می کنند، اما انرژی زیادی برای کشف علایق خود دارند. همین امر می تواند در مورد بزرگسالان نیز صدق کند، حتی با مسئولیت هایی که ما داریم.

۵. بهترین راه برای مقابله با استرس، ورزش، تنفس و آرامش است. به یاد داشته باشید که استرس از اتفاقاتی که در زندگی شما می گذرد ناشی نمی شود. این از افکار شما در مورد آنچه در زندگی شما می گذرد ناشی می شود. ابزارهای محبوب «مدیریت استرس» اثرات استرس را از بین می‌برند، اما نه علت آن را، بنابراین استرس بارها و بارها برمی‌گردد. یک رویکرد طولانی مدت موثرتر شامل یادگیری تفکر متفاوت در مورد موقعیت های چالش برانگیز است تا دیگر استرس ایجاد نشود.

۶. استرس یک انتخاب است. استرس محصول جانبی باورهای ناخودآگاه شما در مورد دنیای اطراف است. شما نمی توانید انتخاب کنید که چیزی را باور نکنید. شما آن را باور می کنید زیرا فکر می کنید درست است. برای از بین بردن استرس، باید یاد بگیرید که این باورها را به چالش بکشید تا آنها را متفاوت ببینید.

۷. استرس اجتناب ناپذیر است. به دنبال چیزی باشید که آزارتان نمی دهد. افرادی که در موقعیت هایی مثل ترس از ارتفاع، رانندگی سریع و پرواز استرس را تجربه می کنند ممکن است بگویند که این امر اجتناب ناپذیر است و نمی توانند تصور کنند که استرس نداشته باشند، اما می دانید که اینطور نیست. احساسات آنها از باورهایشان سرچشمه می گیرد. همین امر در مورد هر چیزی که اکنون در مورد آن استرس دارید صادق است (پول، سلامت، کار و غیره). کاملاً ممکن است متفاوت فکر کنید و استرس را در زندگی خود تجربه نکنید، به همان اندازه که بعید به نظر می رسد.

۸. استرس چیز مهمی نیست. کلمه “استرس” گاهی اوقات به اضطراب در مورد ضرب الاجل ها محدود می شود، که بیشتر مردم می توانند با آن زندگی کنند، اما در واقع استرس فراتر از این است. هر لحظه ناامیدی که در مورد شغل خود دارید، هر نقطه اصطکاک در روابط خود در محل کار و خانه، هر ترس یا نگرانی در مورد پول، سلامتی و آینده  اساساً مجموع همه احساسات منفی در زندگی شما، از لحظه ای که بلند می شوید تا لحظه ای که دراز می کشید، استرس است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا