۲۲ دلیل برای اینکه چرا باید زنده بمانیم؟

زمانی که نمی توانید دلیلی برای ادامه زندگی بیابید، طبیعی است که احساس ناراحتی یا ترس کنید. این احساس نباید برای همیشه ادامه داشته باشد. بسیاری از شرایط زندگی می تواند ما را به جایی از ناامیدی یا بی تفاوتی برساند. مسائل خانوادگی، بی عدالتی، احساس گیر افتادن در کارهای روزمره می تواند شما را به این فکر وادار کند که “آیا ارزشش را دارد؟” “چرا باید زنده بمانیم؟” اصلا “چرا زنده ام؟”

گاهی اوقات ممکن است در نهایت بدون هیچ دلیل روشنی چنین احساسی داشته باشید. به عنوان مثال، شرایط سلامت روان مانند افسردگی و اختلال دوقطبی می تواند باعث ایجاد این احساسات شود.

در واقع، ویکتور ای. فرانکل، بازمانده هولوکاست و همچنین روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب، در کتاب خود به نام «جستجوی انسان برای معنا» نوشت: «یک واکنش غیرعادی به یک موقعیت غیرعادی رفتاری طبیعی است». به عبارت دیگر: وقتی همه چیز بد پیش می رود، طبیعی است که با افکار و احساسات عمیق و تاریک واکنش نشان دهید. آنچه مهم است این است که شما چه راه حلی را برای مواجه با مشکلات انتخاب می کنید. ناامیدی و حتی افکار خودکشی بر خلاف خودکشی تا ابد باقی نمی مانند.

۲۲ دلیل برای برای اینکه چرا باید زنده بمانیم؟

دلیل هر شخصی با دیگری برای ادامه زندگی متفاوت است آنچه ممکن است دلیلی برای ادامه زندگی برای یک نفر باشد، ممکن است برای شخص دیگری نباشد. بنابراین، اگر یکی از دلایل این لیست مناسب شما نبود، مشکلی نیست. جایگزین هایی را در نظر بگیرید که ممکن است برای شما مناسب تر باشند.

نقاط عطف

نقاط عطف باعث تغییر و گاهی چالش می شوند، اما می توانند منجر به احساس موفقیت و هدف نیز شوند. نقاط عطف می توانند به اندازه یچه دار شدن زندگی را تغییر دهند. آنها همچنین می توانند به شکل دستاوردهایی مانند یادگیری رانندگی یا آشپزی برای خودتان باشند.

نقاط عطف در لیست شما چه چیزهایی هستند؟

ناشناخته ها

برای چه کارهای تا حالا تمام تلاشت رو نکردی؟

اگر فردی کنجکاو هستید و تمایل به کشف ناشناخته ها دارید ممکن است دلیلی برای ادامه زندگی باشد. چه کسی می داند چه چیزی ممکن است کشف کنید و چه چیزی ممکن است در طول زندگی شما کشف شود؟

پتانسیل کشف نشده شما

آیا کنجکاو هستید که چه کسی می توانید باشید؟ هیچ کس آینده را نمی داند، اما زندگی فرصتی دائمی برای کشف پتانسیل واقعی به شما می دهد. شما ممکن است هنرمند شوید یا به دنبال ورزش بروید و ورزشکار شوید. یا انتخاب کنید که پدر یا مادر شوید. این ها همه فرص هایی هستند که زندگی به شما میبخشد.

فرصتی برای نشان دادن خود

اگر هنوز به نقطه ای از زندگی نرسیده اید که احساس کنید برای آیندگان چیزی برجای گذاشته اید، هنوز هم وقت دارید. با خود فکر کنید که می خواهید آیندگان چگونه از شما یاد کنند؟

عشق و ارتباط انسانی

ارتباطات با افرادی که بیشتر به آنها اهمیت می‌دهیم، می‌تواند یک عامل انگیزشی قوی باشد. در اینجا یک تمرین سریع وجود دارد: به زمانی فکر کنید که با شخصی هم صحبت بود اید و گذر زمان را حس نکرده اید؟

این همان احساس درک و درک شدن است. زندگی فرصتی را برای یافتن و اولویت بندی چنین افرادی به شما می دهد.

همدلی با حیوانات

تحقیقات نشان می دهد که تعاملات مثبت با حیوانات خانگی می تواند سطح اکسی توسین و دوپامین – مواد شیمیایی مغز که باعث ایجاد احساس لذت و ارتباط می شود – افزایش دهد.

اگر تا به حال همدمی با حیوانی را دوست داشته اید، احتمالاً نیازی به توضیح ندارید که چرا آنها به ارزشمند شدن زندگی به شما کمک می کنند.

معنویت

اگر خود را موجودی روحانی می‌بینید، حفظ یک تمرین معنوی مانند احترام به امر مقدس در زندگی روزمره یا ارتباط با نیرویی بالاتر می‌تواند معنا و رضایت به همراه داشته باشد.

دلایلی که به آنها اهمیت می دهید

شما مجموعه ای منحصر به فرد از مراقبت ها و دیدگاه ها در مورد جهان دارید. برخی از افراد این مراقبت ها را به سمت ماموریتی هدایت می کنند که به آنها دلیلی برای بلند شدن از رختخواب هر روز می دهد. چه مراقبت از سیاره زمین باشد، چه سلامت روانی نسل های آینده، یا چیزی که کاملاً متعلق به شما باشد، اشتیاق برای ایجاد تفاوت ممکن است جرقه ای را به شما بدهد که به دنبال آن هستید.

فرصتی برای بالا بردن دیگران

یک چیز مسلم است: شما تنها نیستید. دیگران نیز به دنبال دلایل بهتری برای ادامه دادن هستند و برخی از آنها ممکن است شبیه شما باشند. روزی ممکن است این فرصت را پیدا کنید که با کسی که در جایی که اکنون شما ایستاده اید ارتباط برقرار کرده و تشویقش کنید.

امید و آرزوهای برآورده نشده

به احتمال زیاد در کودکی رویاهایی برای آینده خود داشتید. اگر مانند اکثر مردم هستید، ممکن است آن رویاها دیگر با خود امروزی شما همخوانی نداشته باشند. اما در مورد امیدهای فعلی که هنوز به آنها عمل نکرده اید چطور؟ هر روز فرصتی دیگر برای دمیدن روح تازه در آنها به ارمغان می آورد.

چرا باید زنده بمانم؟

برای اثبات اشتباه منکران

اگر کسی تا به حال توانایی شما را زیر سوال برده یا به شما گفته است: “شما هرگز در این کار موفق نخواهید شد”، نشان دادن اینکه چقدر اشتباه می کند می تواند بسیار رضایت بخش باشد و گاهی اوقات کمی کینه توزی به نظر می رسد اما نتیجه لذت بخش است.

وجود خلاقیت و تخیل

یکی از درخشان ترین ویژگی های انسانی، ظرفیت خلاقیت است. استفاده از تخیلات و قدرت خلاقانه خودمان می تواند شادی را به ارمغان بیاورد، اما تحسین خلاقیت دیگران در قالب هنر، موسیقی، ادبیات، فیلم و غیره نیز می تواند باعث شادی شود.

فرصتی برای یافتن یک هم دل

زمانی که ظاهراً کسی نیست که بتوانید با او ارتباط برقرار کنید یا علایق مشترکی با او داشته باشید، طبیعی است که احساس تنهایی یا انزوا کنید. اگر هنوز آن افراد را ندیده اید، به احتمال زیاد آنها در جایی بیرون هستند و ممکن است به دنبال شما نیز باشند.

سفر قهرمان خودتان

سفر قهرمان مفهومی است که از پروفسور قرن بیستم جوزف کمبل سرچشمه گرفته است. این همان دلیلی است که اغلب باعث می‌شود یک قهرمان در بسیاری از داستان‌های کلاسیک تلاشی را آغاز کند، اما می‌تواند در زندگی شما نیز صدق کند. در سفر قهرمان خود کجا هستید؟ شاید احساس می کنید که برای انجام کاری بزرگ فراخوانده شده اید، اما شروع کار چالش برانگیز بوده است. شاید مدتی است که در سفر بوده اید، اما با مانعی برخورد کرده اید که غیرقابل عبور به نظر می رسد. در هر صورت، همانطور که بسیاری از داستان های بزرگ به ما می گویند، ادامه دادن مسیر، می تواند به احساس قوی تر و شادتر از خود منجر شود.

خنده های غیر قابل کنترل

آخرین باری که خندیدی تا اینکه دل درد گرفتی و اشک روی صورتت غلتید کی بود؟ زمان های زیادی وجود دارند که شما از ته دل بخندید. تحقیقات نشان می دهد که خنده تاثیر مثبتی بر زندگی دارد:

  •  استرس را معکوس می کند
  • اندورفین را تحریک می کند
  • از ارتباط با دیگران پشتیبانی می کند

در صورت لزوم، اگر فرصت چنین خنده ای برایتان پیش نمی آید یک فرصت و خنده ساختگی برای خود ایجاد کنید.

 “جرقه ای” از کودکی

دوران کودکی را به خاطر می آورید که کاملاً غرق و جذب کاری می شدید. شما می توانید آن احساس را به زندگی خود بازگردانید. در اینجا یک راه برای امتحان وجود دارد: فعالیتی را انتخاب کنید که به نظر سرگرم کننده باشد نه کاری که ملزم به انجام دادن آن هستید، بلکه چیزی که فقط می خواهید سرگرم آن باشید. این کار می تواند گردش در پارک، رقص یا برنامه ریزی برای تعطیلات آینده باشد. سپس یک ساعت یا بعدازظهر را کنار بگذارید و به خود اجازه دهید غرق در آن فعالیت شوید.

ارتباط با کسانی که قبل از شما آمده اند

چقدر الهام بخش است که شما از یک سلسله ناگسستنی از انسان ها آمده اید که به اندازه کافی زنده مانده اند تا شما را به وجود آورند؟ در حالی که تاریخ بشر تا کامل بودن فاصله زیادی دارد، تفکر در مورد چالش‌ها و پیروزی‌هایی که اجداد شما در طول قرن‌های گذشته تجربه کرده‌اند می‌تواند آرامش‌بخش باشد.

طبیعت

آیا مکان مورد علاقه ای برای دیدن زیبایی های طبیعت دارید؟ زندگی در سیاره زمین می تواند به معنای سواحل استوایی با آب های آبی، مناظر پانوراما از تپه ها و قله های کوه و جنگل های آرام و پر از هوای تازه باشد و شما بخشی از همه آن هستید.

ارتباط جنسی

این بخشی غیرقابل انکار از زندگی برای افراد بی‌شماری است  و علاوه بر لذت، سکس فرصتی برای ارتباط با دیگران در سطح متفاوتی فراهم می‌کند و نه تنها بدن، بلکه روان ما را نیز کشف می‌کند. چه چیزی را نباید دوست داشت؟

آدرنالین

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۸ تأکید می کند که فعالیت های افزایش دهنده آدرنالین باعث ایجاد احساس ارتباط، شادی و هیجان در کسانی می شود که از آنها لذت می برند.

موسیقی

موسیقی می تواند ما را به فضایی متفاوت منتقل کند و ما را به چیزی خارج از خودمان متصل کند. هزاران سال است که به این هدف خدمت کرده است. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۶ بر این موضوع تأکید می کند که نشان می دهد موسیقی می تواند به خلق و خوی مثبت تر و کاهش استرس منجر شود.

 عواطف و احساسات خاصی که به نظر می رسد  فقط شما احساس می کنید

شاید این احساسی باشد که به نظر می رسد با هیچ یک از برچسب های موجود مطابقت ندارد. شاید این خاطره ای از گذشته شما باشد که فقط شما را درگیر کرده است و هرگز در مورد آن به کسی چیزی نگفته اید. در حالی که این احساسات همیشه خوشایند نیستند، برخی می توانند خوشایند باشند. ممکن است برخی از آنها را به نوستالژی ربط دهید حتی اگر در دوران جوانی خود آنها را تجربه کرده باشید.

چگونه زنده بمانیم

چیزی که موجب ایجاد انگیزه در شخص دیگری می شود ممکن است برای شما کارساز نباشد و یافتن انگیزه زمانی که آدم احساس ضعف می کند دشوارتر است. وقتی از نظر عاطفی احساس ضعف می‌کنیم، مغز ما کمتر به محرک‌های مثبت واکنش نشان می‌دهد و بیشتر مستعد تشخیص و پاسخ به محرک‌های منفی، مانند افکار منفی در مورد خودکشی یا زندگی بی‌معنا است.

افسردگی همچنین می‌تواند بر مناطقی از مغز که با پاسخ‌های احساسی و حافظه سر و کار دارند، تأثیر بگذارد و ممکن است موجب کاهش احساسات شود و همچنین موجب کاهش حافظه در بیاد آوردن خاطرات شاد شود.

اما توصیه می شود که برای برقراری ارتباط مجدد با معنا و انگیزه تلاش کنید. بهترین توصیه برای شروع این فرآیند این است که از خود بپرسید: اگر کسی شاهد اعمال و کارهای من نبود چه کار می کردم؟ اگر می‌توانستم کاری انجام دهم و هیچ یک از محدودیت‌هایی که در حال حاضر با آن ها مواجه هستم را نداشتم چه کار می‌کردم؟

 

1 دیدگاه دربارهٔ «۲۲ دلیل برای اینکه چرا باید زنده بمانیم؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا