۲۲ دلیل برای اینکه چرا باید زنده بمانم؟

زمانی که نمی توانید دلیلی برای ادامه زندگی بیابید، طبیعی است که احساس ناراحتی یا ترس کنید. این احساس نباید برای همیشه ادامه داشته باشد. بسیاری از شرایط زندگی می تواند ما را به جایی از ناامیدی یا بی تفاوتی برساند. مسائل خانوادگی، بی عدالتی، احساس گیر افتادن در کارهای روزمره می تواند شما را به این فکر وادار کند که “آیا ارزشش را دارد؟” “چرا باید زنده بمانم؟”

گاهی اوقات ممکن است در نهایت بدون هیچ دلیل روشنی چنین احساسی داشته باشید. به عنوان مثال، شرایط سلامت روان مانند افسردگی و اختلال دوقطبی می تواند باعث ایجاد این احساسات شود. علت هر چه باشد، احساسات شما معتبر است.

در واقع، ویکتور ای. فرانکل، بازمانده هولوکاست و همچنین روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب، در کتاب خود به نام «جستجوی انسان برای معنا» نوشت: «یک واکنش غیرعادی به یک موقعیت غیرعادی رفتاری طبیعی است». به عبارت دیگر: وقتی همه چیز بد پیش می رود، طبیعی است که با افکار و احساسات عمیق و تاریک واکنش نشان دهید. آنچه مهم است این است که شما چه راه حلی را برای مواجه با مشکلات انتخاب می کنید. ناامیدی و حتی افکار خودکشی بر خلاف خودکشی تا ابد باقی نمی مانند.

۲۲ دلیل برای برای اینکه چرا باید زنده بمانم؟

هر شحصی با شخصی دیگر متفاوت است. آنچه ممکن است دلیلی برای ادامه زندگی برای یک نفر باشد، ممکن است برای شخص دیگری نباشد. بنابراین، اگر یکی از دلایل این لیست مناسب شما نبود، مشکلی نیست. جایگزین هایی را در نظر بگیرید که ممکن است برای شما مناسب تر باشند.

نقاط عطف

نقاط عطف باعث تغییر و گاهی چالش می شوند، اما می توانند منجر به احساس موفقیت و هدف نیز شوند. نقاط عطف می توانند به اندازه یچه دار شدن زندگی را تغییر دهند. آنها همچنین می توانند به شکل دستاوردهایی مانند یادگیری رانندگی یا آشپزی برای خودتان باشند.

کدام نقاط عطف در لیست شما هستند؟

ناشناخته ها

برای چه کارهای تا حالا تمام تلاشت رو نکردی؟

اگر فردی کنجکاو هستید و تمایل به کشف ناشناخته ها دارید ممکن است دلیلی برای ادامه زندگی باشد. چه کسی می داند چه چیزی ممکن است کشف کنید و چه چیزی ممکن است در طول زندگی شما کشف شود؟

پتانسیل کشف نشده شما

آیا کنجکاو هستید که چه کسی می توانید باشید؟ هیچ کس آینده را نمی داند، اما زندگی فرصتی دائمی برای کشف پتانسیل واقعی شما به عنوان یک فرد، هنرمند، والدین، ورزشکار یا فعال به ارمغان می آورد.

فرصتی برای نشان دادن خود

اگر هنوز به نقطه ای از زندگی نرسیده اید که احساس کنید برای آیندگان چیزی برجای گذاشته اید، هنوز زمان برای انجام این کار وجود دارد. می خواهید چگونه از شما یاد کنند؟

عشق و ارتباط انسانی

ارتباطات با افرادی که بیشتر به آنها اهمیت می‌دهیم، می‌تواند یک عامل انگیزشی قوی باشد. در اینجا یک تمرین سریع وجود دارد: آیا می توانید به زمانی فکر کنید که با شخصی هم صحبت بود اید و گذر زمان را حس نکرده اید؟

این همان احساس درک و درک شدن است. زندگی فرصتی را برای یافتن و اولویت بندی چنین افرادی ارائه می دهد.

همدلی با حیوانات

تحقیقات نشان می دهد که تعاملات مثبت با حیوانات خانگی می تواند سطح اکسی توسین و دوپامین – مواد شیمیایی مغز که باعث ایجاد احساس لذت و ارتباط می شود – افزایش دهد.

اگر تا به حال همدمی با حیوانی را دوست داشته اید، احتمالاً نیازی به علم ندارید تا به شما بگوید چرا آنها به ارزشمند شدن زندگی کمک می کنند.

معنویت

اگر خود را موجودی روحانی می‌بینید، حفظ یک تمرین معنوی  مانند احترام به امر مقدس در زندگی روزمره یا ارتباط با نیرویی بالاتر می‌تواند معنا و رضایت به همراه داشته باشد.

دلایلی که به آنها اهمیت می دهید

شما مجموعه ای منحصر به فرد از مراقبت ها و دیدگاه ها در مورد جهان دارید. برخی از افراد این مراقبت ها را به سمت ماموریتی هدایت می کنند که به آنها دلیلی برای بلند شدن از رختخواب هر روز می دهد. چه مراقبت از سیاره زمین باشد، چه سلامت روانی نسل های آینده، یا چیزی که کاملاً متعلق به شما باشد، اشتیاق برای ایجاد تفاوت ممکن است جرقه ای را به شما بدهد که به دنبال آن هستید.

فرصتی برای بالا بردن دیگران

یک چیز مسلم است: شما تنها نیستید. دیگران نیز به دنبال دلایل بهتری برای ادامه دادن هستند و برخی از آنها ممکن است شبیه شما باشند. روزی ممکن است این فرصت را پیدا کنید که با کسی که در جایی که اکنون شما ایستاده اید ارتباط برقرار کرده و تشویقش کنید.

امید و آرزوهای برآورده نشده

به احتمال زیاد در کودکی رویاهایی برای آینده خود داشتید. اگر مانند اکثر مردم هستید، ممکن است آن رویاها دیگر با خود امروزی شما همخوانی نداشته باشند. اما در مورد امیدهای فعلی که هنوز به آنها عمل نکرده اید چطور؟ هر روز فرصتی دیگر برای دمیدن روح تازه در آنها به ارمغان می آورد.

چرا باید زنده بمانم؟

برای اثبات اشتباه منکران

گاهی اوقات کمی کینه توز خوانده می شود. اگر کسی تا به حال توانایی شما را زیر سوال برده است یا به شما گفته است: “شما هرگز در آن موفق نخواهید شد”، نشان دادن اینکه چقدر اشتباه می کند می تواند بسیار رضایت بخش باشد.

وجود خلاقیت و تخیل

یکی از درخشان ترین ویژگی های انسانی، ظرفیت خلاقیت است. استفاده از تخیلات و قدرت خلاقانه خودمان می تواند شادی را به ارمغان بیاورد، اما تحسین خلاقیت دیگران در قالب هنر، موسیقی، ادبیات، فیلم و غیره نیز می تواند باعث شادی شود.

فرصتی برای یافتن افراد خود

زمانی که ظاهراً کسی نیست که بتوانید با او ارتباط برقرار کنید یا علایق مشترکی با او داشته باشید، طبیعی است که احساس تنهایی یا انزوا کنید. اگر هنوز آن افراد را ندیده اید، به احتمال زیاد آنها در جایی بیرون هستند و ممکن است به دنبال شما نیز باشند.

سفر قهرمان خودتان

سفر قهرمان مفهومی است که از پروفسور قرن بیستم جوزف کمبل سرچشمه گرفته است. این همان دلیلی است که اغلب باعث می‌شود یک قهرمان در بسیاری از داستان‌های کلاسیک تلاشی را آغاز کند، اما می‌تواند در زندگی شما نیز صدق کند. در سفر قهرمان خود کجا هستید؟ شاید احساس می کنید که برای انجام کاری بزرگ فراخوانده شده اید، اما شروع کار چالش برانگیز بوده است. شاید مدتی است که در سفر بوده اید، اما با مانعی برخورد کرده اید که غیرقابل عبور به نظر می رسد. در هر صورت، همانطور که بسیاری از داستان های بزرگ به ما می گویند، ادامه دادن مسیر، می تواند به احساس قوی تر و شادتر از خود منجر شود.

خنده های غیر قابل کنترل

آخرین باری که خندیدی تا اینکه شکمت درد گرفت و اشک روی صورتت غلتید کی بود؟ به احتمال زیاد این زمان‌ها بیشتر خواهد بود. دلیلی وجود دارد که خنده احساس خوبی دارد تحقیقات به ما می گوید

  •  استرس را معکوس می کند
  • اندورفین را تحریک می کند
  • از ارتباط با دیگران پشتیبانی می کند

در صورت لزوم، اگر فرصت چنین خنده ای برایتان پیش نمی آید یک فرصت و خنده ساختگی برای خود ایجاد کنید.

 “جرقه ای” از کودکی

 احساس دوران کودکی را به خاطر می آورید که کاملاً در کاری که انجام می دادید جذب میشدید؟ شما می توانید آن احساس کاملاً حضوری را به زندگی خود بازگردانید. در اینجا یک راه برای امتحان وجود دارد: فعالیتی را انتخاب کنید که به نظر سرگرم کننده باشد نه چیزی که فکر می کنید باید انجام دهید، بلکه چیزی که فقط می خواهید انجام دهید. ممکن است شادی در پارک، ایجاد یک رقص یا برنامه ریزی برای تعطیلات آینده باشد. سپس یک ساعت یا بعدازظهر را کنار بگذارید و به خود اجازه دهید در فعالیت گم شوید.

ارتباط با کسانی که قبل از شما آمده اند

چقدر الهام بخش است که شما از یک سلسله ناگسستنی از انسان ها آمده اید که به اندازه کافی زنده مانده اند تا وجود شما را به وجود آورند؟ در حالی که تاریخ بشر تا کامل بودن فاصله زیادی دارد، تفکر در مورد چالش‌ها و پیروزی‌هایی که اجداد شما در طول قرن‌های گذشته تجربه کرده‌اند می‌تواند آرامش‌بخش باشد.

طبیعت

آیا مکان مورد علاقه ای برای دیدن زیبایی های طبیعت دارید؟ زندگی در سیاره زمین می تواند به معنای سواحل استوایی با آب های آبی، مناظر پانوراما از تپه ها و قله های کوه و جنگل های آرام و پر از هوای تازه باشد و شما بخشی از همه آن هستید.

ارتباط جنسی

این بخشی غیرقابل انکار از زندگی برای افراد بی‌شماری است  و علاوه بر لذت، سکس فرصتی برای ارتباط با دیگران در سطح متفاوتی فراهم می‌کند و نه تنها بدن، بلکه روان ما را نیز کشف می‌کند. چه چیزی را نباید دوست داشت؟

آدرنالین

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۸ تأکید می کند که فعالیت های افزایش دهنده آدرنالین باعث ایجاد احساس ارتباط، شادی و هیجان در کسانی می شود که از آنها لذت می برند.

موسیقی

موسیقی می تواند ما را به فضایی متفاوت منتقل کند و ما را به چیزی خارج از خودمان متصل کند. هزاران سال است که به این هدف خدمت کرده است. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۶ بر این موضوع تأکید می کند که نشان می دهد موسیقی می تواند به خلق و خوی مثبت تر و کاهش استرس منجر شود.

 عواطف و احساسات خاصی که به نظر می رسد  فقط شما احساس می کنید

شاید این احساسی باشد که به نظر می رسد با هیچ یک از برچسب های موجود مطابقت ندارد. شاید این خاطره ای از گذشته شما باشد که فقط شما را درگیر کرده است و هرگز در مورد آن به کسی چیزی نگفته اید. در حالی که این احساسات همیشه خوشایند نیستند، برخی می توانند خوشایند باشند. ممکن است برخی از آنها را به نوستالی ربط دهید حتی اگر در دوران جوانی خود آنها را تجربه کرده باشید.

چگونه دلایل خود را برای ادامه راه پیدا کنید

چیزی که شخص دیگری را تحریک می کند ممکن است برای شما کارساز نباشد و یافتن انگیزه خود زمانی که احساس ضعف می کنید دشوارتر است. زامیرا کاسترو، دکترا، روانشناس بالینی دارای مجوز در دلری بیچ، فلوریدا، توضیح می دهد که چگونه شیمی مغز می تواند نقش کلیدی ایفا کند. کاسترو می‌گوید: «وقتی از نظر عاطفی احساس ضعف می‌کنیم، مغز ما کمتر به محرک‌های مثبت واکنش نشان می‌دهد و بیشتر مستعد تشخیص و پاسخ به محرک‌های منفی، مانند افکار منفی در مورد خودکشی یا بی‌معنای زندگی است.»

او همچنین بیان می دارد که افسردگی می‌تواند بر مناطقی از مغز که با پاسخ‌های احساسی و حافظه سر و کار دارند، تأثیر بگذارد و ممکن است موجب کاهش احساسات شود و همچنین موجب کاهش حافظه در بیاد آوردن خاطرات شاد شود.

اما کاسترو توصیه می کند که برای برقراری ارتباط مجدد با معنا و انگیزه تلاش کنید. بهترین توصیه من برای شروع این فرآیند این است که از خود بپرسید: اگر کسی تماشا نمی کرد چه کار می کردم؟ اگر می‌توانستم کاری انجام دهم و هیچ یک از محدودیت‌هایی که در حال حاضر با آن ها مواجه هستم را نداشتم… با وقتم چه کار می‌کردم؟»

 

1 دیدگاه دربارهٔ «۲۲ دلیل برای اینکه چرا باید زنده بمانم؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *