۱۰ علامت و نشانه اصلی افسردگی

اگر نمی دانید که ممکن است افسرده باشید، یادگیری علائم رایج افسردگی می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه کاری باید انجام دهید.

افسردگی یک وضعیت سلامت روان است که اغلب به اشتباه درک می شود. اگر افسردگی دارید، ممکن است احساس ناامیدی کنید که باعث می‌شود از فعالیت‌هایی که زمانی دوست داشتید لذت نبرید، مشکل خواب داشته باشید یا تصمیم‌گیری برایتان سخت باشد. شما همچنین می توانید علائم فیزیکی مانند خستگی را تجربه کنید.

اگرچه بیش از ۲۶۴ میلیون نفر در سراسر جهان با افسردگی زندگی می کنند، ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت به نظر برسد. گاهی اوقات تشخیص آن می تواند چالش برانگیز باشد، زیرا افراد علائم مختلف و انواع مختلفی از افسردگی را تجربه می کنند.

اگر احساس ناراحتی می کنید، دانستن علائم و اثرات رایج افسردگی می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که آیا چیزی فراتر از یک غم و ملال کوتاه را تجربه می کنید یا خیر.

۱۰ نشانه روزمره افسردگی

اگر علائمی مانند خلق و خوی ضعیف، از دست دادن علاقه و مشکلات خواب را برای بیشتر از ۲ هفته داشته اید، ممکن است با افسردگی دست و پنجه نرم کنید.

در حالی که دو نفر که با یک نوع افسردگی تشخیص داده می شوند، دقیقاً علائم مشابهی ندارند، علائم افسردگی متعددی وجود دارد که رایج هستند.

در اینجا ۱۰ مورد از رایج ترین (بدون ترتیب خاصی) آورده شده است:

۱. خلق پایین پایدار

بسیاری از ما هر از گاهی احساس ناراحتی می کنیم، اما وقتی این احساس از بین نمی رود، ممکن است به این معنی باشد که شما افسردگی را تجربه می کنید.

ممکن است احساس کنید که مدام از حالت عادی خارج شده اید. همچنین بروز علائم اضطراب در کنار افسردگی و همچنین احساس عذاب قریب الوقوع رایج است.

گاهی اوقات، افراد مبتلا به افسردگی  احساس بی حسی و بی تفاوتی را تجربه می کنند. آنها ممکن است در نشان دادن واکنش عاطفی به اتفاقاتی که برایشان رخ می دهد – چه خوب و چه بد – مشکل داشته باشند.

خلق پایین و غمگین کلیدی ترین علامت افسردگی است
خلق پایین و غمگین کلیدی ترین علامت افسردگی است
۲. از دست دادن علاقه یا لذت به چیزهایی که زمانی از آنها لذت می بردید

“چه فایده ای دارد؟” و “چرا زحمت بکشی؟” عباراتی هستند که ممکن است  خلق و خوی شما را برای چند هفته متوالی توصیف کند. کار، فعالیت های اجتماعی و حتی کارهای ساده خانه ممکن است برای شما بی معنی به نظر برسند. شاید شما  از رفتن به کافی شاپ محلی با دوستان در تعطیلات آخر هفته لذت می برید. اما اگر افسردگی پیدا کنید، ممکن است این چیزها به طور ناگهانی برای شما جذاب نباشد.

۳. احساس گناه، ناامیدی یا بی ارزشی

بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی ممکن است در مورد اعمال یا رویدادهای گذشته احساس گناه کنند و یا حتی در مورد افسردگی احساس گناه کنند.

همچنین ممکن است عزت نفس پایین و نفرت از خود را تجربه کنید. همچنین ممکن است احساس ناامیدی کنید – مثل اینکه هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید.

۴. از دست دادن میل جنسی

وقتی افسرده هستید، ممکن است تمایل شما به رابطه جنسی کاهش یابد. ممکن است به این فکر کنید که چه اتفاقی برای میل جنسی شما افتاده است.

این می تواند منجر به احساس گناه بیشتر شود، به خصوص اگر شریک زندگی شما در درک اینکه چرا دیگر این نوع صمیمیت را نمی خواهید، مشکل دارد.

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۸، مشکلات مربوط به عملکرد جنسی یکی از علائم رایج افسردگی است که کمتر گزارش شده است. محققان دریافتند که ۶۲.۵ درصد از مردانی که شرکت کردند مشکلاتی در عملکرد جنسی داشتند.

۵. کاهش انرژی، خستگی یا احساس کند شدن

بیشتر مردم به علائم روانی و عاطفی افسردگی فکر می کنند، اما می تواند علائم فیزیکی نیز ایجاد کند. این علائم فیزیکی اغلب شبیه سایر شرایط سلامتی است.

بسیاری از افراد ممکن است کم انرژی و خستگی را تجربه کنند که با وجود خواب کافی از بین نمی رود.

اگر افسرده هستید، ممکن است احساس کنید همه چیز  آهسته اتفاق می افتد. کندی در انجام حرکات و فعالیتهای روزمره نیز ممکن است برایتان رخ دهد.  اگر کاتاتونیا همراه با افسردگی را تجربه می کنید، ممکن است احساس کنید گیر کرده اید یا در حالت دائمی «مکث» هستید که می تواند اطرافیانتان را نگران کند.

۶. مشکل در تمرکز، به خاطر سپردن یا تصمیم گیری

توانایی تمرکز شما در هنگام بروز افسردگی ممکن است دچار اختلال شود. ممکن است احساس کنید که مغزتان در یک فضای مه آلوده گیر کرده است یا نگران از دست دادن توانایی خود برای «صحیح فکر کردن» هستید.

همچنین ممکن است قرارهای ضروری یا کارهای مربوط به کار را فراموش کنید و حتی در تصمیم گیری های ساده هم دچار مشکل شوید.

۷. مشکل در خواب

افسردگی می تواند باعث شود عادات خواب شما به شدت تغییر کند.

برای مثال، ممکن است دچار بی خوابی شوید. ممکن است نتوانید مانند زمانی به راحتی بخوابید، یا زمانی که دیر بیدار می‌شوید بسیار زود از خواب بیدار شوید. خواب شما نیز ممکن است مختل شود و باعث شود در طول شب بیدار شوید.

یا به جای اینکه نتوانید بخوابید، ممکن است دچار پرخوابی شوید. شما می توانید ۱۰ ساعت به طور مداوم بخوابید و هنوز احساس آرامش نداشته باشید.

هر گونه مشکل خواب می تواند منجر به مشکلاتی در انجام وظایف روزانه شود.

۸. تغییر در اشتها یا وزن

افسردگی معمولاً می تواند باعث تغییراتی در وزن و عادات غذایی شما شود.

برخی از افراد ممکن است اشتهای بیشتری داشته باشند، در حالی که برخی دیگر تمام تمایل خود را به غذا از دست می دهند. همچنین ممکن است بدون تلاش وزنتان کم یا زیاد شود.

۹. بی قراری یا تحریک پذیری

افسردگی برای ذهن و بدن خسته کننده است.

در صورت ابتلا به افسردگی ممکن است تحمل کمی نسبت به رفتارهای دیگران داشته باشید، تحریک پذیر یا بد مزاج شوید. ممکن است گاهی اوقات به طور غیرمنتظره ای کسانی که دوستشان دارید را سرزنش کنید و سپس به خاطر انجام آن احساس گناه کنید.

شما همچنین می توانید هنگام افسردگی احساس بی قراری کنید. این ممکن است باعث شود که از یک فکر یا عمل به فکر دیگری بپرید. شما ممکن است بی قرار باشید و حتی متوجه آن نشوید.

۱۰. افکار یا اقدام به خودکشی

اگر افسرده هستید، ممکن است به این فکر کنید که دیگر نمی خواهید زنده باشید. این یک علامت جدی است که به این معنی است که وقت آن رسیده است که به دنبال کمک باشید.

افکار خودکشی زمانی است که شخصی در مورد پایان دادن به زندگی خود نشخوار فکری پیدا می کند. این وضعیت ممکن است  همراه با طراحی نقشه خودکشی یا نوشتن در مورد خودکشی، بستن حساب‌های شبکه‌های اجتماعی ، یا دادن عکس‌های یادگاری یا بخشیدن مال و اموال به دیگران باشد.

در صورت وجود افکار خودکشی سریعا با اورژانس ۱۱۵ یا اورژانس ۱۲۳ تماس بگیرید.

 

چه زمانی باید به روانپزشک مراجعه کرد؟

چگونه متوجه می شوید که زمان  ملاقات با یک پزشک یا متخصص سلامت روان است تا در مورد علائم خود صحبت کنید؟

پاسخ:  اگر علائم شما ناراحت کننده است یا با زندگی کاری، خانوادگی یا اجتماعی شما تداخل دارد.

اگر فکر می کنید ممکن است افسرده باشید اما هنوز مطمئن نیستید، ابزارهای غربالگری آنلاین وجود دارد که می تواند به شما در نقطه شروع کمک کند. میتوانید تست سلامت روان در وبسایت من را تکمیل کنید و نتیجه را مشاهده کنید.

اما هر گونه علائم افسردگی دلیل کافی برای صحبت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی است.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا