پوکی استخوان ناشی از بی اشتهایی عصبی

مشکلات تراکم استخوان ناشی از بی اشتهایی عصبی چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

بی اشتهایی عصبی و شروع پوکی استخوان
بی اشتهایی عصبی می تواند به طور عمده بر سلامت جسمی و روانی افراد تأثیر بگذارد. طیف گسترده ای از عوارض پزشکی وجود دارد که می تواند در نتیجه بی اشتهایی عصبی ظاهر شود. در واقع، بی اشتهایی عصبی می تواند بر تمام سیستم های اصلی بدن، از جمله سیستم اسکلتی عضلانی تاثیر بگذارد. می دانید این سیستم چه چیزی را کنترل می کند؟ استخوان ها !

بی اشتهایی عصبی با شروع زودرس چیست؟

بی اشتهایی عصبی یک اختلال خوردن است که با محدودیت شدید غذا و کاهش وزن مشخص می شود. محدودیت ناشی از ترس شدید از افزایش وزن یا چاق شدن است. برخی از افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی نیز ممکن است از سایر رفتارهای نامنظم برای کاهش وزن استفاده کنند، مانند ورزش بد، پاکسازی یا سوء مصرف ملین .

بی اشتهایی زودرس (EO-AN) زمانی است که فردی قبل از ۱۴ سالگی و قبل از اولین قاعدگی خود دچار بی اشتهایی عصبی می شود. در حالی که بی اشتهایی عصبی بدون توجه به سن به ویژه در دوران بلوغ نگران کننده است. بدن در طول این مرحله رشد و تغییرات عظیمی را تجربه می کند .

اکثر افراد مبتلا به بی اشتهایی در طول سال های نوجوانی یا اوایل بزرگسالی علائم خود را نشان می دهند. حتی اگر این اختلال با وجود سن فرد مشابه به نظر می رسد، عوارض پزشکی بسته به سن می تواند متفاوت باشد .

چگونه بی اشتهایی عصبی با شروع زودهنگام بر سلامت استخوان تأثیر می گذارد و چرا این مهم است؟

تحقیقات نشان می دهد که بی اشتهایی بر سلامت استخوان ها تأثیر می گذارد. محدودیت غذایی شدید می تواند بر هورمون ها تأثیر بگذارد. این اختلال هورمونی می‌تواند بر سلامت استخوان تأثیر بگذارد زیرا استخوان‌ها مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نمی‌کنند . در واقع، برخی از افراد مبتلا به بی اشتهایی در نتیجه اختلال خوردن خود دچار پوکی استخوان می شوند .

این مشکل می تواند بر هر فردی که بی اشتهایی دارد بدون در نظر گرفتن سن تأثیر بگذارد. اما، تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که با EO-AN سر و کار دارند نسبت به افراد مسن‌تر مبتلا به این اختلال می‌توانند آسیب شدیدتری به استخوان‌های خود وارد کنند. این واقعا نگران کننده است زیرا برای سلامت استخوان بهینه در طول زندگی، توده استخوانی شما باید در دوران نوجوانی به اوج خود برسد. برای اینکه این اتفاق بیفتد، باید بلوغ اتفاق بیفتد. بی اشتهایی می تواند با بلوغ تداخل داشته باشد که اساساً رشد جسمانی فرد را متوقف می کند.

برای افرادی که با EO-AN سر و کار دارند، استخوان‌های آن‌ها فرصتی برای رشد آنچنان که باید ندارند . که می تواند فرد را در معرض خطر بیشتری برای مقابله با درد و شکستگی استخوان ها در طول زندگی خود قرار دهد . در حالی که شکستگی استخوان ممکن است مشکل بزرگی به نظر نرسد، اما با گذشت زمان می‌تواند به مشکل بزرگی تبدیل شود، به‌ویژه زمانی که فرد مسن‌تر می‌شود .

در دوران نوجوانی، ناتوانی در شرکت در فعالیت‌های خاص به دلیل شکستگی استخوان یا محدودیت‌های فیزیکی ناشی از تراکم استخوان پایین، می‌تواند منزوی و افسرده‌کننده باشد. با افزایش سن افراد، ممکن است بیشتر در معرض خطر شکستگی های شدید استخوان، مانند شکستگی لگن قرار گیرند. شکستگی هایی از این دست می تواند مانع از زندگی مستقل فرد شود. این می تواند به شدت بر کیفیت زندگی یک فرد تأثیر بگذارد .

برای دیدن دیگر مقالات در زمینه اختلالات خوردن و بیماری های مرتبط با آن اینجا کلیک کنید

چگونه افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی زودرس می توانند برای ناهنجاری های استخوانی درمان شوند ؟

درمان بی اشتهایی باید شامل درمان دارویی و روانشناختی باشد. فردی که با EO-AN سر و کار دارد می تواند از تجویزات پزشکی برای حمایت از سلامت استخوان بهره مند شود. که شامل :

بررسی تراکم استخوان از طریق آزمایشات پزشکی

تجویزات تغذیه ای برای حمایت از افزایش مصرف ویتامین و مواد معدنی، به ویژه ویتامین هایی که به طور مستقیم برای استخوان ها مفید هستند.

ورزش تحت نظارت پزشک برای سلامت استخوان مهم است، اما افراد مبتلا به بی اشتهایی و ناهنجاری های تراکم استخوان برای انجام ورزش ایمن نیاز به حمایت دارند .
آموزش اجتناب از مصرف موادی مانند استروئیدها، الکل و نیکوتین که می توانند بر تراکم استخوان تأثیر منفی بگذارند.

چگونه می توانیم از بی اشتهایی زودرس پیشگیری کنیم ؟

موارد زیادی وجود دارد که می تواند به فردی که به بی اشتهایی مبتلا شود کمک کند. با این حال، استراتژی های پیشگیری وجود دارد که ثابت شده است. چند نمونه از راهبردهای پیشگیری عبارتند از :

غربالگری علائم اختلال خوردن و عوامل خطر: به متخصصان کمک کند تا در مراحل اولیه به درمان مراجعه کنند و اگر فردی فاکتورهای خطر را نشان می‌دهد به نظارت بر علائم ادامه دهند.

کمپین های غذا خوردن مثبت و شهودی: آموزش به دختران و نوجوانان در مورد مثبت بودن بدن و خوردن شهودی می تواند به آنها کمک کند تا در مورد پیام هایی که از طریق رسانه ها در مورد ظاهر بدن و رژیم غذایی به آنها داده می شود به طور انتقادی فکر کنند.

مشاوره سلامت روان برای جوانانی که علائم اختلال غذا خوردن یا ظاهر منفی بدن را نشان می دهند.

تأثیر عاطفی و روانی بی اشتهایی قابل توجه است. این تأثیر به تنهایی باید ما را به سمت پیشگیری و درمان مؤثرتر این اختلال سوق دهد. هنگامی که عوارض پزشکی را به لیست اضافه می کنید، نیاز به درمان موثر اهمیت بیشتری پیدا می کند. اگر شما یا عزیزتان در حال مبارزه با این بیماری هستید، همین امروز به دبنال کمک و درمان باشید.

منابع :

[۱] Clarke, J., Peyre, H., Alison, M., Bargiacchi, A., Stordeur, C., Boizeau, P., Mamou, G., Guilmin-Crépon, Alberti, C., Léger, J. ., & Delorme, R. ( 2021 ). تراکم و محتوای غیر طبیعی استخوان در دختران مبتلا به بی اشتهایی زودرس مجله اختلالات خوردن، ۹ ( ۹ )، ۱-۸.
[۲] پزشکی میشیگان. ( ۷ دسامبر ۲۰۲۰ ). تراکم استخوان پایین. دانشگاه میشیگان.

[۳] انجمن ملی اختلالات خوردن. ( ۲۰۲۱ ) پیشگیری.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا