انگ وزن

انگ وزن نوعی تبعیض نسبت به افراد بر اساس وزن و سایز بدنشان است. در حالی که انگ وزن ممکن است در اکثر دسته های وزنی رخ دهد، انگ وزن در بین افرادی که وزن بیشتری دارند شایع تر است. بنابراین، برای هدف این منبع و مطابق با اکثریت قریب به اتفاق ادبیات در مورد انگ وزن، این مقاله بر روی انگ وزنی که توسط افراد با وزن بالاتر تجربه می‌شود، تمرکز می‌کند. سایر اصطلاحات استفاده شده عبارتند از: «ظلم وزن/اندازه»، «اندازه گرایی»، «وزن گرایی» و «تبعیض مبتنی بر وزن».

تعصب وزنی به نگرش و باورهای منفی نسبت به دیگران به دلیل وزن آنها اشاره دارد. سایر اصطلاحات استفاده شده عبارتند از: “اندازه گرایی”، “وزن گرایی”، “سوگیری اندازه” و “چربی هراسی”. سوگیری وزن می تواند ضمنی (نگرش ها و باورهای منفی خودکار یا ناخودآگاه) یا آشکار (نگرش ها و باورها منفی عمدی یا آگاهانه) باشد.

تعصب وزن درونی شده به عنوان داشتن باورهای منفی در مورد خود به دلیل وزن یا اندازه تعریف می شود. وقتی افراد انگ وزن را درونی می کنند، باورهای منفی و کلیشه های مضر مرتبط با وزن را برای خود اعمال می کنند. انگ وزن درونی با ضعف عاطفی و جسمی همراه است که مستقل از وزن یا اندازه بدن فرد است.

علت انگ وزن چیست؟

انگ وزن نتیجه تعصب وزن است. علل سوگیری وزن، و در نتیجه انگ وزن، چند وجهی و پیچیده است. ساختارهای اجتماعی وزن بدن در نحوه ادراک و پاسخ افراد و جامعه نسبت به افراد با وزن بالاتر تعبیه شده است. داستان‌های مرسوم مربوط به وزن بالاتر ممکن است با ساده‌نمایی علل وزن بالا و نادرست تلقی کردن این موضوع که فرد باید “کنترل” وزن، شکل و ظاهر خود را داشته باشد، به تعصب وزن منجر شوند یا به تصور مردم در مورد اینکه فردی با وزن بالاتر در وضعیت نامطلوبی از سلامتی قرار دارد، کمک کنند.

محیط ها نیز می توانند به انگ وزن کمک کنند. به عنوان مثال، داشتن گزینه های محدود یا بدون گزینه برای نشستن افرادی که در بدن بزرگتر زندگی می کنند، مانند در هواپیما، یا در رستوران یا سینما. این مسئله به ویژه در محیط‌های پزشکی شایع است که صندلی‌ها، لباس‌های پزشکی و میزهای معاینه عموماً قادر به توانایی پذیرش افراد با وزن بالاتر نیستند.

رسانه ها همچنین ممکن است تصویرهای منفی کلیشه ای از افراد با وزن بالاتر را تداوم بخشند و سوگیری وزن را تقویت کنند.

انگ وزن

تاثیر انگ وزن

انگ وزن اثرات نامطلوب جدی بر زندگی، سلامت و درمان افراد با وزن بالا دارد. انگ وزن فراگیر است، افرادی که وزن بالاتری دارند از طرف متخصصان بهداشت، مربیان، کارفرمایان، رسانه ها و حتی دوستان و خانواده به آن ها انگ زده می شود. تحقیقات نشان می دهد که برخی از اشکال انگ وزن حتی ممکن است به همان اندازه یا بیشتر از سایر اشکال تبعیض مانند جنسیت گرایی، نژادپرستی، همجنس گرا هراسی شایع باشد.

مراقبت های بهداشتی محیطی است که در آن انگ وزن به ویژه فراگیر است. متخصصان بهداشت، به عنوان انسان هایی که بخشی از جامعه هستند و به دلیل اجتماعی شدنشان به عنوان متخصصان بهداشت، احتمالاً تعصبات ضمنی و آشکار نسبت به افراد با وزن بالاتر دارند.

نتیجه انگ وزن و تبعیض در افراد با وزن بالاتر :
• اجتناب از جستجو و درگیر شدن در مراقبت های پزشکی، که منجر به تاخیر در تشخیص و درمان می شود
• درگیر شدن در اختلال خوردن، کمک به شروع اختلالات خوردن و افزایش بی نظمی خوردن در افرادی که دچار اختلالات خوردن هستند.
• سطوح بالاتری از نارضایتی بدن را تجربه کنید
• سطوح بالاتری از ناراحتی روانی، از جمله استرس، اضطراب، افسردگی، احساس بی ارزشی و تنهایی، و افکار خودکشی را تجربه کنید.
• کیفیت زندگی ضعیف تری را تجربه کنید
• در مراقبت‌های بهداشتی با تبعیض مواجه می‌شوند که بر کیفیت مراقبتی که دریافت می‌کنند تأثیر می‌گذارد، که منجر به پیامدهای سلامت ضعیف‌تر و افزایش خطر مرگ و میر می‌شود.
• در استخدام و آموزش با تبعیض مواجه می شوند
• از فعالیت بدنی و تفریح خودداری می کنند

تأثیرات انگ وزن و تبعیض ممکن است به ویژه برای افرادی که دارای هویت های به حاشیه رانده دیگری هستند، مانند زنان، افرادی که آسیب پذیری های اجتماعی-اقتصادی را تجربه می کنند، اقلیت های نژادی/قومی، و اقلیت های جنسی و جنسیتی آسیب رسان باشد، در نتیجه به طور بالقوه نابرابری های سلامتی را که این جمعیت ها تجربه می کنند تشدید می کند. بنابراین، انگ وزن یک مسئله مهم عدالت اجتماعی و سلامت عمومی است.

مقابله با انگ وزن

درک و رسیدگی به انگ وزن برای مراقبت از افراد با وزن بالا بسیار مهم است. فهرست زیر روش هایی را برای همه افراد برای پیشگیری از انگ وزن ارائه می دهد:

• آگاهی خود را افزایش دهید. سوگیری وزن آگاهانه یا ناخودآگاه خود را همانطور که در افکار، تعاملات و رفتارهای شما نشان می دهد، بشناسید و به چالش بکشید. برخی از سوالاتی که می توانید از خود بپرسید عبارتند از:
o آیا در مورد افراد با وزن بالاتر فرضیات و قضاوت می کنم؟
o آیا بر اساس اندازه بدن با افراد متفاوت رفتار می کنم؟
o آیا بر اساس وزن، شکل یا ظاهر یک فرد در مورد سلامتی، تغذیه و رفتارهای ورزشی قضاوت می کنم؟
o اگر چنین است، چرا؟ این ایده ها از کجا می آیند؟
 • ارتباط خود را با افرادی با شکل ها و اندازه های مختلف بدن افزایش دهید. تحقیقات نشان داده است که افزایش تعامل و تعامل با افرادی که وزن بیشتری دارند منجر به کاهش تعصب وزن می شود.
• از استفاده از زبانی که باعث تداوم احساس شرم یا گناه در مورد غذا خوردن، شکل و وزن می شود خودداری کنید. به عنوان مثال، “بد”، “کثیف”، “سمی” یا “ناخواسته”.
• در مورد جوک ها یا اظهار نظرهای تحقیرآمیز در مورد افراد بر اساس وزن، شکل یا ظاهر آنها یک خط مشی روشن اتخاذ کنید و در این مورد سختگیر باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *