۱۵ کاری که اگر احساس تنهایی می کنید باید انجام دهید

در این مقاله نکات و توصیه هایی که به شما کمک می کند تا با احساس تنهایی و انزوا کنار بیایید، نوشته شده است. هر چیزی که باعث می شود احساس تنهایی کنید، مهم است – بدانید که ما اینجا با شما هستیم و می خواهیم کمک کنیم.

احساس تنهایی چیست؟

هر کسی می تواند تنهایی را تجربه کند. با این حال، روشی که شما تنهایی را تجربه می کنید می تواند با دیگران متفاوت باشد.

تنهایی یک احساس جهانی انسانی است که برای هر فردی هم پیچیده و هم منحصر به فرد است. از آنجایی که هیچ علت مشترک واحدی ندارد، پیشگیری و درمان این وضعیت ذهنی بالقوه مضر می تواند به طور چشمگیری متفاوت باشد.

به عنوان مثال، یک کودک تنها که در مدرسه برای دوست یابی تلاش می کند، نیازهای متفاوتی نسبت به یک سالمند تنها که همسرش اخیراً فوت کرده است، دارد.

محققان پیشنهاد می‌کنند که تنهایی با انزوای اجتماعی، مهارت‌های اجتماعی ضعیف، درون‌گرایی و افسردگی مرتبط است.

به گفته بسیاری از کارشناسان، تنهایی لزوما تنها بودن نیست. درعوض، اگر احساس تنهایی و انزوا می کنید، این همان چیزی است که تنهایی در وضعیت ذهنی شما نقش می بندد.

به عنوان مثال، یک دانشجوی سال اول ممکن است با وجود محاصره شدن توسط هم اتاقی ها و سایر همسالان، احساس تنهایی کند. سربازی که کار نظامی خود را آغاز می کند ممکن است پس از اعزام به یک کشور خارجی احساس تنهایی کند، علیرغم اینکه دائماً توسط سایر اعضای گردان محاصره شده است.

برخی افراد می توانند تنها باشند و احساس تنهایی نکنند و برخی دیگر در محاصره افراد قرار بگیرند و احساس تنهایی کنند.
“آیا از خود می پزسید من نباید احساس تنهایی کنم؟”  اگر چنین است، بدانید که بسیاری از آدمها، همین فکر را می کنند. اما چیزی که ممکن است متوجه نباشید این است که تنهایی یک احساس رایج در انسان است.

علل تنهایی

عوامل مؤثر در تنهایی شامل متغیرهای موقعیتی مانند انزوای فیزیکی، نقل مکان به مکان جدید و طلاق است. مرگ شخصی که در زندگی یک فرد مهم است نیز می تواند منجر به احساس تنهایی شود.

علاوه بر این، می تواند نشانه یک اختلال روانی مانند افسردگی باشد. افسردگی اغلب باعث کناره گیری افراد از نظر اجتماعی می شود که می تواند منجر به انزوا شود. تحقیقات همچنین نشان می دهد که تنهایی می تواند عاملی باشد که به علائم افسردگی منجر می شود.

تنهایی را می توان به عوامل درونی مانند عزت نفس پایین نیز نسبت داد. افرادی که به خود اعتماد ندارند اغلب بر این باورند که ارزش توجه یا توجه دیگران را ندارند، که می تواند منجر به انزوا و تنهایی مزمن شود.

عوامل شخصیتی نیز ممکن است نقش داشته باشند. برای مثال، درونگراها ممکن است کمتر به دنبال ایجاد و جستجوی ارتباطات اجتماعی باشند، که می تواند به احساس انزوا و تنهایی کمک کند.

خطرات سلامتی مرتبط با تنهایی

تنهایی طیف وسیعی از اثرات منفی بر سلامت جسمی و روانی دارد

شامل:

 • سوء مصرف الکل و مواد مخدر
 • تغییر عملکرد مغز
 • پیشرفت بیماری آلزایمر
 • رفتار ضد اجتماعی
 • بیماری های قلبی عروقی و سکته
 • کاهش حافظه و یادگیری
 • افسردگی و خودکشی
 • افزایش سطح استرس
 • تصمیم گیری ضعیف

احساس تنهایی به چه حالتهایی تجربه می شود؟

احساس تنهایی می تواند به صورت های زیر تجربه شود:

“احساس می کنم برای کسی مهم نیستم.”
“احساس می کنم هیچ کس به من نیاز ندارد.”
“احساس می کنم واقعا وجود ندارم.”
“من در درون خودم احساس تنهایی می کنم.”
“وقتی احساس تنهایی می کنم احساس بی حسی می کنم.”
“احساس می کنم هیچ رابطه معنی داری ندارم.”
«احساس می‌کنم کسی را ندارم که خبر خوبم را به او بگویم.»
“وقتی در محاصره مردم هستم احساس تنهایی می کنم.”

۱۵ نکته برای تقویت شما در زمانی که احساس تنهایی می کنید

 1. شما به دنیا متصل هستید: در حال حاضر، این تجربه تنهایی را با جوانان در سراسر جهان به اشتراک می گذارید. به یاد داشته باشید که تنهایی یک تجربه جهانی است – بخشی از انسان بودن.
 2. شما در کنترل هستید: می توانید از قدرت درون خود برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی خود استفاده کنید. شما می توانید این کار را با استراحت کردن، فکر کردن یا انجام یک سرگرمی جدید انجام دهید. ما به شما ایمان داریم. می توانید اقدام کنید.
 3. شما می توانید خلاقیت خود را در آغوش بگیرید: سعی کنید تجربه خود را از طریق هنر و خلاقیت نشان دهید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. صاحب تجربه خود شوید. قدرتش را بردارید این را در دنیا منتشر کنید.
 4. از شما مراقبت می شود: ما به شما و خدمات پشتیبانی، دوستان و خانواده (یا خانواده ایجاد شده شما) اهمیت می دهیم. آنها قبلاً آنجا هستند. دست دراز کنید و اجازه دهید وارد تنهایی شما شوند.
 5. شما سزاوار روابط با کیفیت هستید: ایجاد روابط با کیفیت را بر تعداد زیادی از روابط در اولویت قرار دهید. پیوندهایی که با مردم دارید می تواند به مبارزه با تنهایی کمک کند. برای تقویت روابط خود وقت بگذارید.
 6. سرگرمی ها و علایق شما مهم هستند: ما به آنچه شما لذت می برید اهمیت می دهیم. این می تواند هر چیزی از پیدا کردن یک برنامه تلویزیونی جدید تا یادگیری یک ورزش جدید باشد. به یاد داشته باشید که چیزهایی که کمی ترسناک هستند می توانند به رشد ما کمک کنند.
 7. می توانید احساسات خود را به روشی سالم بیان کنید: نشستن با احساسات خود را تمرین کنید. حضور در کنار احساساتتان انعکاس و پذیرش احساسات خود به شما متصل شود.
 8. می توانید در مورد احساس گناه و شرم کنجکاو شوید: سعی کنید با آنها گفتگو کنید.  به خود یادآوری کنید که تقصیر شما نیست. که این احساسات خوب است.
 9. شما منحصر به فرد هستید: پیروی نکردن از جمعیت شما را تنها نمی کند، بلکه شما را منحصر به فرد می کند. ما کسی که هستی را دوست داریم. هیچ چیز برای خجالت وجود ندارد.
 10. شما اجازه دارید حرف خود را بیان کنید: باز کردنباب سخن در مورد احساس خود یک ضعف نیست، شجاعانه است. سعی کنید احساس خود را با کسی که به او اعتماد دارید به اشتراک بگذارید. صداقت می تواند به ایجاد ارتباط کمک کند.
 11. شما می توانید بین احساسات خود و رسانه های اجتماعی فاصله ایجاد کنید: سعی کنید هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی فعال باشید نه منفعل. چه احساساتی ایجاد می شود؟ آیا در مورد زندگی شخص دیگری یا زندگی خود قضاوت می کنید؟ آیا می‌توانید از رسانه‌های اجتماعی فاصله بگیرید، آنفالو کردن یا بی‌صدا کردن اپلیکیشن هایی که احساسات دشواری را ایجاد می‌کنند و دنبال کردن حساب‌هایی که به شما احساس قدرت می‌دهند، می‌تواند به احساس تنهایی کمک کند.
 12. شما می توانید جامعه خود را پیدا کنید: با پیوستن به یک گروه، چه بر اساس سرگرمی، مذهب، معنویت یا علاقه، می توانید به شما در «پیدا کردن قبیله خود» کمک کند. افرادی وجود دارند که منتظرند تا با شما ارتباط برقرار کنند. کسانی که به همان اندازه از انجام اولین حرکت می ترسند.
 13. شما می توانید آرامش را در یک دنیای شلوغ بیابید: اگر احساس می کنید با خودتان قطع ارتباط دارید سعی کنید وارد طبیعت شوید. چه توجه به یک گیاه آپارتمانی، پیدا کردن یک پارک کوچک یا ورود به جنگل. ورود به طبیعت می تواند به شما کمک کند تا با خودتان احساس آرامش کنید.
 14. شما شایسته این هستید که با خودتان مهربانانه رفتار کنید: با یک هدیه کوچک به خودتان مهربانی نشان دهید. چه خرید شکلات مورد علاقه‌تان باشد، چه وقت گذاشتن برای بازی‌های ویدیویی یا رقصیدن با آهنگ مورد علاقه‌تان. شما می توانید دوست خود باشید. شما می توانید با خودتان مهربان باشید.
 15. ما از شما سپاسگزاریم: یک لحظه وقت گذاشتیم تا از شما سپاسگزار باشیم. بنابراین، چرا لحظه ای را برای قدردانی برای پیروزی های کوچک در زندگی خود نمی گذارید. می تواند برای امروز بلند شدن از رختخواب باشد. این می تواند برای تماشای پرنده ای باشد که از پشت بام می زند. این می تواند برای یک نمایش جدید عالی باشد که پیدا کرده اید. سعی کنید نیمه پر لیوان را به جای نیمه خالی داشته باشید

تنهایی باعث می شود افراد احساس انزوا و جدایی از دیگران کنند. این حالت پیچیده ای از ذهن است که می تواند ناشی از تغییرات زندگی، شرایط سلامت روان، عزت نفس ضعیف و ویژگی های شخصیتی باشد. تنهایی همچنین می تواند عواقب جدی برای سلامتی از جمله کاهش سلامت روانی و مشکلات جسمی داشته باشد.

تنهایی می تواند تأثیر جدی بر سلامتی شما داشته باشد، بنابراین مهم است که بتوانید علائمی را که نشان می دهد احساس تنهایی می کنید تشخیص دهید. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که تنها بودن با احساس تنهایی یکسان نیست.

اگر تنهایی بر رفاه شما تأثیر می گذارد، کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید که می تواند به شما در ایجاد ارتباطات جدید و یافتن حمایت اجتماعی مورد نیاز کمک کند. روی ایجاد ارتباطات جدید کار کنید و مدتی را صرف صحبت با افراد زندگی خود کنید. اگر هنوز در حال مبارزه هستید، درمان را در نظر بگیرید. هر کاری که انتخاب می کنید، فقط به یاد داشته باشید که افرادی هستند که می توانند کمک کنند.

با صرف زمان برای خواندن نکات ما، اولین قدم را برای گفتن به خود که لایق حمایت هستید برداشته اید. از اینکه امروز  به ما اجازه ورود به احساساتتان دادید متشکریم.

به یاد داشته باشید که ما با شما هستیم و شما تنها نیستید.

منابع:

https://www.verywellmind.com

https://www.mentalhealth.org.uk

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا