تحریک جریان مستقیم ترانس کرانیال(دستگاه tDCS)

تحریک جریان مستقیم ترانس کرانیال یا دستگاه tDCS یک فناوری جدید و غیر تهاجمی است که در بسیاری از زمینه های پزشکی استفاده می شود. این یک دستگاه تحریک الکتریکی با دو الکترود است که بسته به نیازهای فردی روی نواحی خاصی از سر یا گردن بیمار قرار می گیرد. این الکترودها یک جریان الکتریکی بسیار کم را ارائه می دهند که ممکن است بر فعالیت مغز یا نخاع شما تأثیر بگذارد.

مغز را فعال و «پلاستیک» در نظر بگیرید که می‌تواند مهارت جدیدی را بیاموزد یا مهارتی را که به دلیل آسیب مغزی، سکته مغزی یا اختلال حرکتی از دست رفته است، دوباره یاد بگیرد. گزینه نسبتا جدیدی که در Weill Cornell Medicine ارائه می‌شود، tDCS می‌تواند مزایای فیزیکی، شغلی یا گفتار درمانی را افزایش دهد و بازگشت مهارت‌های از دست رفته، از زبان تا حرکت، تعادل و عملکرد روزمره را تسریع بخشد.

و بهتر از همه، tDCS برای استفاده در راحتی و ایمنی خانه شما طراحی شده است.

نقش tDCS در پزشکی توانبخشی چیست؟

از tDCS برای انواع شرایطی که بر توانایی عملکرد افراد تأثیر می‌گذارند، استفاده می‌شود، از جمله:

بیمارانی که سکته مغزی را تجربه کرده‌اند و به دنبال آسیب‌دیدگی دچار خستگی مداوم یا مشکل در صحبت کردن، حرکت دادن دست یا پا یا مشکلات حافظه هستند، ممکن است از درمان tDCS بهره ببرند.

ظاهر دستگاه tDCS چگونه است؟

بسیاری از دستگاه های tDCS مختلف در بازار موجود است. دستگاه معمولی شبیه یک جعبه الکترونیکی مستطیلی کوچک است. دارای دو نقطه است که در آن سیم‌ها وارد می‌شوند و امکان اتصال به الکترودهای لاستیکی که روی سر یا گردن شما قرار می‌گیرند را فراهم می‌کند. این الکترودها مرطوب هستند، زیرا در آب نمک خیس شده اند تا جریان الکتریکی ملایمی از دستگاه به ناحیه خاصی در سطح سر یا گردن شما جاری شود.

چگونه دستگاه tDCS مزایای درمان های دیگر را افزایش می دهد؟

ما معتقدیم tDCS سطح تحریک پذیری نورون ها را تغییر می دهد؛ سلول هایی که به انتقال سیگنال های مهم در مغز کمک می کنند. این دستگاه می تواند آن سطح را در بخش های خاصی از مغز شما برای چند دقیقه تا چند ساعت پس از تحریک افزایش یا کاهش دهد. دیده شده است که مزایای فیزیوتراپی و کاردرمانی را افزایش می دهد، به عنوان مثال، زمانی که در حین یادگیری یک حرکت یا مهارت جدید یا یادگیری مجدد مهارتی که نیاز به توانبخشی دارد استفاده می شود. کمی شبیه نوشیدن یک فنجان قهوه برای “بیدار کردن” بخش خاصی از مغز و کمک به یادآوری مهارتی است که می خواهید دوباره یاد بگیرید.

عوارض جانبی tDCS در صورت وجود چیست؟

این فناوری معمولاً به خوبی تحمل می شود و فقط عوارض جانبی خفیفی دارد. اکثر بیماران خارش خفیف، سوزن سوزن شدن، سوزن سوزن شدن یا احساس سوزش در زیر پدهای الکترود را گزارش می کنند. این احساس معمولا پس از چند دقیقه از بین می رود. افراد ممکن است پس از درمان سردرد خفیف، سرگیجه یا خستگی جزئی را تجربه کنند.

وقتی بیمار را ارزیابی می کنید، چگونه تعیین می کنید که کدام ناحیه از مغز را تحریک کنید؟
ما مکان را بر اساس فعالیت خاصی که هنگام انجام درمان انجام خواهید داد، تعیین می کنیم. به عنوان مثال، اگر روی راه رفتن تمرکز می کنید، بخشی از مغز شما را که در حرکت دادن پاهای شما نقش دارد، تحریک می کنیم. اگر با درمانگر خود روی صحبت کردن کار می کنید، شبکه های مختلفی را در مغز شما تحریک می کنیم که نشان داده شده است در زبان نقش دارند.

ما همچنین سابقه پزشکی شما را در نظر می گیریم. به عنوان مثال، اگر سکته کرده اید، ما به تصویربرداری مغز شما نگاه می کنیم و با توجه به اندازه و محل آسیب مغزی شما، ناحیه بهینه برای تحریک را تعیین می کنیم.

آیا tDCS ایمن است؟

دستگاه tDCS بسیار کم خطر در نظر گرفته می شود. نه مطالعات حیوانی و نه هزاران شرکت کننده در تحقیقات انسانی هیچ عارضه جانبی جدی را نشان نداده اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا