هیدروکسی زین: موارد مصرف و عوارض جانبی

هیدروکسی زین برای درمان خارش ناشی از آلرژی استفاده می شود. این  دارو یک آنتی هیستامین است و با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص (هیستامین) که بدن شما در طی یک واکنش آلرژیک تولید می کند، عمل می کند. هیدروکسی زین همچنین ممکن است به صورت کوتاه مدت برای درمان اضطراب یا کمک به احساس خواب آلودگی/آرامش قبل و بعد از جراحی استفاده شود.

هیدروکسی زین به سه فرم در داروخانه های کشور وجود دارد:
قرص هیدروکسی زین ۱۰ میلیگرم، قرص هیدروکسی زین ۲۵ میلیگرم و شربت هیدروکسی زین

نحوه استفاده از هیدروکسی زین

این دارو را به صورت خوراکی با یا بدون غذا طبق دستور پزشک، معمولاً سه یا چهار بار در روز مصرف کنید. اگر از شکل مایع این دارو استفاده می کنید، دوز را با استفاده از یک دستگاه اندازه گیری/قاشق مخصوص اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید.

دوز بر اساس سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان است. در کودکان، دوز ممکن است بر اساس وزن نیز باشد. دوز خود را افزایش ندهید یا این دارو را بیشتر از زمان تجویز شده مصرف نکنید.

اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی هیدروکسی زین

شایعترین عوارض هیدروکسی زین عبارتند از؟

  1. خواب آلودگی
  2. سرگیجه
  3.  تاری دید
  4. یبوست
  5. خشکی دهان

اگر هر یک از این اثرات ماندگار شد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. برای تسکین خشکی دهان، آب نبات سفت (بدون قند) یا چیپس یخ بمکید، آدامس (بدون قند) بجوید، آب بنوشید یا از جایگزین بزاق استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که این دارو به این دلیل تجویز شده است که پزشک شما تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله: تغییرات روانی/خلقتی (مانند بی قراری، گیجی، توهم)، لرزش (لرزش)، مشکل در ادرار کردن، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت داشتن عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: تشنج، ضربان قلب سریع/نامنظم، سرگیجه شدید، غش، فوراً به پزشک کمک کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به پزشک کمک کنید.

این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *