نحوه مصرف و عوارض جانبی لورازپام

لورازپام برای درمان اضطراب استفاده می شود. این دارو متعلق به دسته ای از داروهای شناخته شده به نام بنزودیازپین ها است که بر روی مغز و اعصاب (سیستم عصبی مرکزی) اثر می کنند و اثر آرام بخشی دارند. این دارو با افزایش اثرات یک ماده شیمیایی طبیعی خاص در بدن (GABA) عمل می کند.

نحوه مصرف خوراکی لورازپام

قبل از شروع مصرف لورازپام  راهنمای دارویی را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. این دارو را طبق دستور پزشک با یا بدون غذا از طریق خوراکی مصرف کنید. دوز بر اساس وضعیت پزشکی، سن و پاسخ شما به درمان توسط پزشک مشخص می شود..

در صورت تجویز پزشک، از این دارو به طور منظم استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، هر روز در زمان(های) یکسانی از آن استفاده کنید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را به طور ناگهانی قطع نکنید. برخی از شرایط ممکن است با قطع ناگهانی این دارو بدتر شوند. ممکن است لازم باشد دوز شما به تدریج کاهش یابد.

هنگامی که این دارو برای مدت طولانی استفاده می شود، ممکن است اثربخشی نداشته باشد. اگر تاثیر این دارو برای شما از کار افتاد با پزشک خود صحبت کنید.

اگرچه این دارو به بسیاری از افراد کمک می کند، اما گاهی اوقات ممکن است باعث اعتیاد شود. در صورت داشتن اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر/الکل)، این خطر ممکن است بیشتر شود. این دارو را دقیقاً همانطور که برای کاهش خطر اعتیاد تجویز شده است مصرف کنید. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

اگر وضعیت شما ادامه یافت یا بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی لورازپام

خواب آلودگی، سرگیجه، از دست دادن هماهنگی، سردرد، حالت تهوع، تاری دید، تغییر در علاقه/توانایی جنسی، یبوست، سوزش سر دل، یا تغییر در اشتها ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ماندگار شد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که لورازپام به این دلیل تجویز شده است که پزشک شما تشخیص داده است بنابراین مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله: تغییرات روانی/خلقتی (مانند توهم، افسردگی، افکار خودکشی)، مشکل در صحبت کردن، تغییرات بینایی، ضعف غیرمعمول، مشکل در راه رفتن، مشکلات حافظه، علائم عفونت، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر عوارض جانبی بسیار جدی دارید، از جمله: زردی چشم یا پوست، تشنج، تنفس آهسته/کم عمق، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

لورازپام به ندرت می تواند برعکس اثر آرام بخش معمول خود عمل کند. علائم این اثر متضاد ممکن است شامل بی قراری، تحریک پذیری، رفتار خشونت آمیز، سردرگمی، بی قراری، هیجان و صحبت بیش از حد معمول باشد. در صورت مشاهده هر یک از این عوارض فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *