قرص دیازپام برای چیست و چه عوارضی دارد؟

دیازپام برای درمان اضطراب، ترک الکل و تشنج استفاده می شود. همچنین برای تسکین اسپاسم عضلانی و ایجاد آرام بخش قبل از اقدامات پزشکی استفاده می شود. این دارو با آرام کردن مغز و اعصاب عمل می کند. دیازپام متعلق به دسته ای از داروها به نام بنزودیازپین ها است.

دیازپام به شکل قرص ۲ و ۵ و ۱۰ میلیگرم، شربت، شیاف ، انما با نام تجاری دیاکسی DIAKSI و آمپول تزریقی زپادیک ZEPADIC در داروخانه ها عرضه می شود.

نحوه مصرف دیازپام

قبل از شروع مصرف دیازپام و هر بار مصرف مجدد، راهنمای دارویی ارائه شده دارو را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک با یا بدون غذا از طریق خوراکی مصرف کنید. اگر از شکل مایع این دارو استفاده می کنید، دوز را با استفاده از یک دستگاه اندازه گیری/قاشق مخصوص اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید.

اگر از محلول غلیظ استفاده می کنید، از قطره چکان دارو استفاده کنید و دوز اندازه گیری شده را با مقدار کمی غذای مایع یا نرم (مانند سس سیب، پودینگ) مخلوط کنید. بلافاصله تمام مخلوط را بردارید. مخلوط را برای استفاده بعدی نگهداری نکنید.

دوز بر اساس وضعیت پزشکی، سن و پاسخ شما به درمان توسط پزشک مشخص می شود. دوز خود را افزایش ندهید یا از این دارو بیشتر یا بیشتر از زمان تجویز شده استفاده نکنید. وضعیت شما سریعتر بهبود نمی یابد و خطر عوارض جانبی شما افزایش می یابد. در صورت تجویز، دارو را به درستی قطع کنید.

هنگامی که این دارو برای مدت طولانی استفاده می شود، ممکن است اثربخشی نداشته باشد. اگر این دارو به خوبی از کار افتاد با پزشک خود صحبت کنید.

اگرچه این دارو به بسیاری از افراد کمک می کند، اما گاهی اوقات ممکن است باعث اعتیاد شود. در صورت داشتن اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر/الکل)، این خطر ممکن است بیشتر باشد. این دارو را دقیقاً همانطور که برای کاهش خطر اعتیاد تجویز شده است مصرف کنید. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

در حین استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک یا داروساز شما بگوید که ممکن است این کار را با خیال راحت انجام دهید. گریپ فروت می تواند احتمال عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

در صورت تجویز پزشک، این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، آن را هر روز در زمان(های) یکسانی مصرف کنید.

اگر وضعیت شما ادامه یافت یا بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی قرص دیازپام

عوارض شایع دیازپام عبارتند از:

  1. خواب آلودگی
  2. سرگیجه
  3. خستگی
  4. تاری دید
  5. عدم تعادل

اگر هر یک از این اثرات ماندگار شد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به یاد داشته باشید که این دیازپام به این دلیل تجویز شده است که پزشک شما تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

اگر عوارض جانبی جدی  از جمله: تغییرات روانی/خلقتی (مانند مشکلات حافظه، بی قراری، توهم، گیجی، بی قراری، افسردگی)، مشکل در صحبت کردن، مشکل در راه رفتن، ضعف عضلانی، لرزش (لرزش)، مشکل در ادرار کردن، زرد شدن چشم/پوست، علائم عفونت (مانند گلودرد که از بین نمی‌رود، تب، لرز) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت داشتن عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: تنفس آهسته یا کم عمق، فوراً به پزشک مراجعه کنید.واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا