اختلال تصویر بدن علل و نشانه ها

تصویر بدن به این اشاره دارد که مردم چگونه خود را می بینند. تصویر تحریف شده بدن (که تصویر بدن منفی نیز نامیده می شود) به یک دیدگاه غیر واقعی شخص در مورد بدن خود اشاره دارد. مانند اختلالات خوردن، بیشتر در زنان دیده می شود، اما بسیاری از مردان نیز از این اختلال رنج می برند.

مسائل مربوط به تصویر بدن یا ناامنی بدن تقریباً بر هر کسی در مقطعی از زندگی تأثیر می گذارد. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که متمرکز بر ظاهر است که تقریباً غیرممکن است که در برخی مواقع نسبت به یک ویژگی فیزیکی احساس ناخوشایندی نداشته باشیم.

تصویر بدن چیست؟

تصویر بدن طرز فکر یا احساسی است که شما در مورد بدن خود دارید. تصویر بدن شما ممکن است مثبت یا منفی باشد. رابطه هر کس با بدنش متفاوت است. رویدادهای مهم زندگی، مانند بچه دار شدن یا انجام شیمی درمانی، می توانند تصویر بدن شما را تغییر دهند. با این حال، ما از سنین پایین شروع به شکل گیری تصویر بدن خود می کنیم. ما در کودکی مانند اسفنج های کوچکی هستیم که همه پیام های اطرافمان را جذب می کنند. این پیام‌ها نحوه نگرش ما به خود، دیگران و دنیای اطراف را شکل می‌دهند.

برخی از پیام هایی که در کودکی دریافت می کنیم مستقیما از سمت اطرافیانمان هستند. برای مثال، اگر خانواده‌تان در مورد ظاهر شما یا ظاهر دیگران نظری داده‌اند، احتمالاً بر اساس این نظرات شروع کرده‌اید به اینکه چه چیزی بدن خوب یا بد در نظر گرفته می‌شود. کودکان همچنین پیام‌های غیرمستقیم مانند پیام‌های ناخودآگاه در رسانه ها را جذب می‌کنند. برای مثال، در یک برنامه تلویزیونی، همه بچه‌های محبوب ممکن است تیپ بدنی خاصی داشته باشند، در حالی که شخصیتی که نقش شرور را بازی می‌کند یا به عنوان شخصیت نامحبوب انتخاب می‌شود، اضافه وزن دارد. بنابراین کودک تصور می کند که  قرار گرفتن در بدن بزرگتر بد است.

رسانه ها به طور قابل توجهی بر تصویر بدن تأثیر می گذارند. رسانه ها شامل تلویزیون، فیلم، تبلیغات و رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تیک تاک. ما دائماً با پیام هایی در مورد بدن خود از طریق این منابع رسانه ای احاطه شده ایم.

بدشکلی بدن چیست؟

هنگامی که برخی افراد تصویر بدنی پایینی دارند، ممکن است دچار اختلال خوردن یا بدشکلی بدن شوند. بدشکلی بدن یک وضعیت سلامت روان است. این اصطلاح اغلب در رسانه ها و محافل سلامت روان مطرح می شود، بنابراین ممکن است در مورد تعریف واقعی دیسمورفی تعجب کنید.

این وضعیت در کتابچه راهنمای تشخیصی رسمی که پزشکان و سایر متخصصان سلامت روان برای تشخیص مراجعان خود از آن استفاده می کنند، گنجانده شده است. برای اینکه فردی مبتلا به بدشکلی بدن تشخیص داده شود، باید معیارهای زیر را داشته باشد:

 • مشغله ی ذهنی به یک یا چند نقص یا نقص فیزیکی که برای دیگران قابل توجه نیست.
 • رفتارهای تکراری (مانند بررسی آینه، اطمینان جویی و غیره) یا اعمال ذهنی (مثلاً مقایسه) در پاسخ به نگرانی های خود در مورد ظاهر خود انجام می دهد.
 • درگیری ذهنی به نقایص باعث ناراحتی و اختلال قابل توجه بالینی در یک یا چند زمینه از زندگی فرد می شود، مانند عملکرد اجتماعی یا شغلی آن ها.
 • این نگرانی های مربوط به تصویر بدن به دلیل اختلال خوردن نیست

نشانه های تصویر بدن منفی چیست؟

برخی از علائم عبارتند از:

 • ناتوانی در پذیرش تعریف و تمجید دیگران از خود
 • خلق و خوی به طور قابل توجهی با نحوه نگاه آنها به بدنشان در آن روز شکل می گیرد
 • مقایسه مداوم با دیگران
 • فقط عکس ها یا فیلم های ویرایش شده را در شبکه های اجتماعی پست کنید
 • برای توصیف خود از عبارات منفی مانند “زشت” یا “منزجر کننده” استفاده کنید
 • مدام به دنبال تایید از دیگران مبنی بر اینکه ظاهرشان خوب است
 • باور دارند که اگر بتوانند به اهداف زیبایی خود برسند، خوشحال تر خواهند بود
 • لاغری یا سایر ویژگی‌های فیزیکی را با موفقیت، کمال یا شادی یکی می دانند
 • ترس مداوم از افزایش وزن
 • احساس شرم نسبت به خود یا بدنشان

تصویر بدن

دلایل ایجاد این مشکل

تصویر بدن پیچیده است. چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند منجر به ایجاد مشکلات زیادی در این مورد شوند. برخی از چیزهایی که می توانند بر ذهن در مورد ظاهر بدن تأثیر بگذارند عبارتند از:

 • رسانه ها
 • تجربیات اولیه کودکی
 • ضربه یا سوء استفاده
 • تصوراتی که از اظهار و نظر دیگران شکل گرفته است

تصویر بدن

اگر با تصویر بدن مشکل دارید، ممکن است عوامل مختلفی در آن نقش داشته باشد. کار با یک متخصص واجد شرایط می تواند به شما کمک کند این موارد را شناسایی کنید. گاهی اوقات تصویر بدن تحت تأثیر یک یا چند رویداد مهم قرار می گیرد. به عنوان مثال، یک ژیمناستیک که به طور مداوم توسط مربی و ورزشکارانش مورد سرزنش قرار می گیرد تا کمی وزن کم کند، ممکن است نارضایتی عمیق و طولانی مدت از بدن خود ایجاد کند، مهم نیست چقدر لاغر شود.

اگر در مورد تصویر بدن خود نگران هستید، در اینجا چند سوال وجود دارد که باید از خود بپرسید:

 1. آیا تصور من از زیبایی به دلیل سال‌ها قرار گرفتن در معرض رسانه‌ای که لاغری و تصویر غیر واقعی را ایده آل معرفی کرده است، تحریف شده است؟
 2. آیا می بینم که مرتباً از ظاهر خودم انتقاد می کنم؟

رابطه بین تصویر بدن و وزن

یک محدوده وزنی به طور معمول سالم برای یک فرد می تواند توسط فردی با تصویر بدنی تحریف شده به عنوان اضافه وزن تلقی شود. یک فرد جوان ممکن است به خود در آینه نگاه کند و انعکاسی بزرگتر از اندازه واقعی خود ببیند. و برعکس، هستند افرادی در بدن‌های بزرگ‌تر که متوجه نشده‌اند به اندازه خودشان بزرگ هستند و بدنشان را کوچک‌تر می‌دانند.

رابطه بین اختلال خوردن و تصویر بدن

نگرانی های مربوط به تصویر بدن و اختلالات خوردن پا به پای هم پیش می روند. اغلب، این نارضایتی اولیه از ظاهر یک فرد جوان است که آنها را به این نتیجه می رساند که کاهش وزن ظاهر آنها را بهبود می بخشد و باعث می شود احساس بهتری نسبت به خود و بدنشان داشته باشند.

بنابراین، محدود کردن غذا خوردن و ورزش بیش از حد اغلب در رتبه های بعدی قرار می گیرند که اغلب منجر به الگوهای اختلال در خوردن و وسواس وزن می شود که می تواند به بی اشتهایی، پرخوری عصبی، ارتورکسیا، پرخوری اجباری یا اختلال پرخوری تبدیل شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *