در حال بارگزاری...
وبلاگ

درخواست کاهش وزن سریع در درمانجویان کاهش وزن

۲۵ شهریور ۱۴۰۰ دکتر مجتبی کریمی کاهش وزن

درمانجویانی هستند که میخواهد کاهش وزن سریع داشته باشد . گاهی درمانجو نه تنها مردد بنظر نمی رسد، بلکه به نظر هیجان زده و مشتاق تغییر است. با این حال ،این امید و آرزوی او ممکن است کوتاه مدت باشد. افراد دوست دارند تغییر رفتار را امتحان کنند زیرا این امر به آنها احساس کنترل می دهد حتی اگر در نهایت نتیجه نگیرند. وقتی کنترل دیگر مناطق زندگی از دست افراد خارج می شود ، بسیاری از آنها برای کنترل غذا و وزن خود به رژیم گرفتن روی می آورند. بیشتر درمانجویان عوامل تعیین کننده ژنتیک در اضافه وزن و چاقی را نادیده می گیرند. درمانجویان کاهش وزن به راحتی با دیدن تصاویری از بدن ظریف و لاغر مدلها و مانکن ها یا بدن عضلانی بدنسازان که در رسانه ها دیده می شود ، فریب می خورند . در نتیجه انتظارات و اهداف غیر واقعی برای وزن و شکل خود تعیین می کنند.

 

درخواست کاهش وزن سریع نشان دهنده چیست؟

دلهره ها و دودلی های پنهان درمانجو

درمانجویان ممکن است هیچگونه احساس تردیدی ابراز نکنند ، اما دوسوگرایی و تردیدهای پنهانی داشته باشند. اشتیاق اولیه درمانجو لزوماً به معنای موفقیت در ایجاد و حفظ یک تغییر رفتار نیست. ابتدا درمانجو مشتاق شروع است و شما بلافاصله او را به عنوان شخصی در مرحله آماده سازی تغییر می دانید. با این حال ، او ممکن است به دنبال کاهش وزن سریع با چوب جادویی شما باشد. در ابتدای تغییر رفتار ممکن است هیجان و کنجکاوی وجود داشته باشد ، ولی بزودی از تلاش های روزانه خسته شود. در این زمان کم کم دودلی های پنهان درمانجو درباره کاهش وزن نمایان می شود.

اگر درمانجویان منتظر نتایج و رسیدن به کاهش وزنی سزیع باشند ، ممکن است انگیزه خود را از دست بدهند. درمانجویی که پیاپی رژیم میگیرد ممکن است با شروع رژیم دیگری هیجان زده شود و کاهش سریع وزن را پیش بینی کند. اما اگر شما به این درمانجویان راهکارهایی مثل تغییر سبک زندگی ارائه دهید که باعث کاهش تمرکز روی وزن شود ، درمانجو دچار دلهره و تردید میشود. به عبارت دیگر ، درمانجو ممکن است در مرحله آماده سازی تغییر برای شروع رژیم دیگری باشد و نه برای تغییر رفتار.

تفکر سیاه وسفید، همه یا هیچ

درمانجو ممکن است منتظر یک ویزیت پر از قوانین رژیم غذایی و لیست غذاهای مجاز و غیر مجاز به خوردن باشد . اما متخصص تغذیه در ویزیت متوجه می شود که درمانجو نگرانی های عمده ای درباره شکل ظاهر و بدن خود دارد. در این موارد اگر رژیم غذایی توصیه شود ، درمانجو ها اغلب تفکر سیاه و سفید را تجربه می کنند. برخی از آنها با احتیاط کالری شماری می کنند و وسواس رفتن به باشگاه بدنسازی دارند. برخی دچار پرخوری و خوردن تنقلات شیرین یا غذاهای خوش نمک مثل چیپس و پفک می شوند.

همچنین طرز تفکر همه یا هیچ از طرق زیر درمانجویان را به چرخه معیوبی سوق می دهد:

  1. محدود کردن غذاهای مورد علاقه
  2. کنار گذاشتن وعده های غذایی و میان وعده ها
  3. شروع یک برنامه ورزشی خسته کننده
  4. احساس گرسنگی و محرومیت

این عوامل معمولا موجب پرخوری می شود و اً منجر به خزیدن درمانجو به سمت آشپزخانه و یخچال در اواخر شب می شود.

درمانجویان به چه دلایلی درخواست کاهش وزن سریع از درمانگران دارند؟

غالباً درمانجویان به چند دلیل رژیم غذایی سختگیرانه و موقتی اتخاذ می کنند:

  • یک رویداد بزرگ مانند عروسی ،جشن تولد، خواستگاری
  • یک کلاس یا برنامه همگانی
  • تعطیلات
  • شرکت در یک رقابت ورزشی
  • ترس و نگرانی ناگهانی درباره شکل و ظاهر
  • مشکل ناگهانی پیش آمده در وضعیت سلامتی مثل دیابت یا کبد چرب
چگونه به درمانجو کمک می کنید پیامدهای کاهش وزن سریع را بشناسند ؟
دعوت از درمانجو به پرداختن به افکار و احساسات

از درمانجو دعوت کنید تا به جای محدودیت ، اجتناب و ناامیدی ، افکار و احساسات خود را به اشتراک بگذارند ، در مورد مشکلات رژیم خود تأمل کنند و رویکرد جدیدی ارائه دهند که در آن تغییر سبک زندگی می تواند در مورد تنوع و تعادل باشد. ممکن است مشتری ها انتظار رویکرد ملایمی نسبت به مراقبت از خود را نداشته باشند ، اما اغلب متوجه می شوند که قدم های کوچک و مهربانی با خود، راهی برای تغییر دائمی است.

استفاده از مصاحبه انگیزشی

در بعضی مواقع ، انتظارات درمانجو از ویزیت با خدمات ارائه شده مطابقت ندارد. بیشتر آنها انتظار دارند که با یک متخصص تغذیه یا متخصص رژیم غذایی ملاقات کنند و آموزش مقدماتی تغذیه را دریافت کنند. بیشتر آنها انتظار دارند با یک متخصص تناسب اندام ملاقات کنند و لیستی از تمرینات توصیه شده را دریافت کنند.

در عوض درمانگر در صورت استفاده از مصاحبه انگیزشی درمانجو را در صندلی راننده قرار می دهد ، جایی که درمانجو تشویق می شود لیست تغییرات خود را ایجاد کند و دلایل شخصی این رفتارهای جدید را کشف کند. این سبک به جای نصیحت و سخنرانی برای درمانجویان در مورد چرایی نیاز به تغییر و نحوه انجام آن است . بجای اینکه خود پشت فرمان ماشین قرار بگیرید و درمانجو در صندلی عقب ، فرمان ماشین را بدست درمانجو داده و برایش راهنما باشید.

منبع:

1.Motivational Interviewing in Nutrition and Fitness