پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده، نتایج یک مطالعه

رضایت بیمار پس از جراحی کاهش وزن در کانون توجه تحقیقات قرار دارد. طبق ادعای این مطالعه  که در ماه می سال گذشته میلادی انجام شده بوده است ، در زمان انجام مطالعه هنوز هیچ داده کمی در مورد اینکه آیا بیماران از تصمیم خود برای انجام عمل جراحی اسلیو معده پشیمان هستند وجود نداشته است.

این مطالعه با هدف بررسی اینکه آیا بیماران از تصمیم خود برای انجام عمل جراحی اسلیو معده  پنج سال پس از جراحی پشیمان هستند یا خیر انجام شده بوده است . هدف ثانویه شناسایی این بود که آیا کاهش وزن و نمره کیفیت زندگی بالاتربا پشیمانی ابراز شده توسط بیماران مرتبط است یا خیر.

مطالعه از طریق یک نظرسنجی تلفنی در بین بیماران ۵ سال پس از جراحی انجام شد. رضایت بیماران در مورد تصمیم آنها برای انجام عمل جراحی اسلیو معده با استفاده از مقیاس پشیمانی تصمیم ارزیابی شد. نمرات کیفیت زندگی با استفاده از نظرسنجی فرم کوتاه ۳۶ موردی تعیین شد.

در این مطالعه صد و چهار بیمار که به یک نظرسنجی تلفنی کامل پاسخ دادند در این مطالعه ثبت نام کردند.

از کل نمونه ۱۰۴ بیمار، ۴۸ نفر  زن و ۵۶ نفر  مرد بودند. میانگین سنی بیماران ۴۱ سال (محدوده ۶۶-۱۹ سال) بود. میانگین BMI قبل از عمل ۴۸.۱۳ کیلوگرم بر متر مربع بود. بیماری های همراه شامل فشار خون بالا در ۷۱ بیمار ، دیابت نوع ۲ در ۴۳ بیمار ، هیپرلیپیدمی در ۱۵ بیمار، آپنه انسدادی خواب در ۱۱ بیمار ، بیماری قلبی عروقی در ۱۰ بیمار ،بیماری دژنراتیو مفصل در ۱۲ بیمار  و کم کاری تیروئید در ۱۵ بیمار بود.

 در نظرسنجی تلفنی ۵ ساله بعد از عمل، میانگین نمره سلامت عمومی و میانگین نمره پشیمانی آنالیز شده بود. نتایج نشان داد که  افرادی که کاهش وزن بیشتر نسبت به پیش بینی داشتند نمرات پشیمانی کمتر داشتند . همچنین بررسی پرسشنامه کیفیت زندگی نشان داده بود افرادی که احساس خستگی بیشتر پس از جراحی داشتند نمرات پشیمانی بیشتر و بالعکس نمرات انرژی بالاتر با پشیمانی کمتر همراه بوده است.  تنها هشت بیمار در مقیاس پشیمانی تصمیم گیری بیش از پنجاه امتیاز گرفتند، که نشان دهنده پشیمانی کلی برای تصمیم آنها در نظر گرفته شد.

پزوهشگران این مطالعه نتیجه گرفته اند که به طور کلی، بیماران از تصمیم خود برای انجام عمل جراحی اسلیو معده  پشیمان نشدند. نکته قابل توجه این مطالعه این است که اکثریت جامعه مورد مطالعه بیماریهای پزشکی همراه داشته اند( در این مطالعه مشخص نشده است که چه تعدادی بدلیل نارضایتی از بدن و با انگیزه های بهبود شکل ظاهری تصمیم به جراحی گرفته اند)

در طی ماه آتی نتایج پژوهش های مختلف در زمینه جنبه های مختلف جراحی کاهش وزن با تاکید بر جنبه های روانی این جراحی با شما به اشتراک گذاشته خواهد شد، سعی خواهم کرد بدون در نظر گرفتن نظرات شخصی، اطلاعاتی در اختیار خوانندگان قرار دهم تا بتوانند در تصمیم گیری بهتر عمل کنند.

 چنانچه نیاز به بررسی مشکلات روان پزشکی و مشورت درباره ارتباط مشکلات فعلی روان و تاثیر آن بر جراحی و پیامدهای احتمالی پس از جراحی دارید، می توانید از طریق منوی رزرو وقت مشاوره رزرو نمایید.

منبع :

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8270864

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *