فواید و عوارض پزشکی جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی به عنوان وسیله ای برای کاهش وزن اغلب به عنوان آخرین راه حل یا جراحی “جادویی” فرض می شود که یک بار برای همیشه به نبرد برای کاهش وزن پایان می دهد.

فاکتورهای زیادی برای یک فرد در مورد کاهش وزن با جراحی وجود دارد. تقریبا در اغلب درمانجویان رژیم غذایی، ورزش، سبک زندگی، تعهد و آمادگی برای زندگی بعد از جراحی چاقی، همگی بر نتیجه فرد تأثیر می‌گذارند. به طور معمول افرادی که به اصطلاح به طور مرضی چاق در نظر گرفته می شوند، یا دارای شاخص توده بدنی BMI بالای ۴۰ هستند، کاندیدای جراحی چاقی هستند.

آیا جراحی چاقی در کاهش وزن موثر است؟
  • هنگامی که جراحی چاقی با یک برنامه غذایی و مشاوره با یک متخصص تغذیه، ترکیب شود ممکن است ابزار موثری برای کاهش وزن و حفظ وزن باشد.
  • با جراحی، سایر شرایط پزشکی مانند دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا، بیماری قلبی و درد مفاصل و بدن را می توان بهبود بخشید.
  • این نوع جراحی با تغییر ساختار دستگاه گوارش عمل می کند. می تواند تغییرات فیزیولوژیکی مختلفی در بدن ایجاد کند که می تواند بر تعادل انرژی و متابولیسم چربی تأثیر بگذارد.
  • این جراحی همچنین می تواند بر هورمون های روده تأثیر بگذارد، گرسنگی و اشتها را کاهش دهد و احساس سیری را افزایش دهد. نتیجه کاهش وزن، کاهش میل به خوردن و دفعات غذا خوردن است.
  • بسیاری از افراد شاهد افزایش عزت نفس، تحرک فیزیکی، عملکرد شغلی و اجتماعی هستند.
  • علاوه بر تغییرات فوق، تحقیقات نشان داده است که افرادی که جراحی چاقی انجام داده اند نسبت به افرادی که جراحی نمی شوند خطر مرگ کمتری دارند. همانطور که در یک مطالعه پیگیری پنج ساله مشخص شد تا ۸۹٪ کاهش مرگ و میر دارند.
عوارض جراحی چاقی چیست؟
  • خطرات کوتاه مدت جراحی :

خونریزی بیش از حد، عفونت، لخته شدن خون، مشکلات ریوی یا تنفسی، نشت در دستگاه گوارش و مرگ است.

  • خطرات طولانی مدت جراحی :

انسداد روده، سندرم دامپینگ است که می تواند باعث اسهال، تهوع و استفراغ شود. سایر عوارض می تواند شامل سنگ کیسه صفرا، فتق، قند خون پایین، سوء تغذیه، سوراخ شدن معده، زخم، استفراغ و مرگ باشد.

در مطالب آینده درباره مسائل روان پزشکی جراحی چاقی بیشتر خواهیم گفت.

منابع:

[۱] Expected Weight Loss From Gastric Sleeve Surgery – Calculator. (n.d.). Retrieved November 21, 2017, from https://www.obesitycoverage.com/weight-loss-surgeries/gastric-sleeve/gastric-sleeves-how-much-weight-will-i-lose
[۲] Bariatric Surgery Effects Are Good Long-Term. (n.d.). Retrieved November 21, 2017, from https://www.acsh.org/news/2017/09/21/bariatric-surgery-effects-are-good-long-term-11856
[۳] Benefits of Bariatric Surgery. (n.d.). Retrieved November 21, 2017, from https://asmbs.org/patients/benefits-of-bariatric-surgery
[۴] Bariatric surgery. (2017, September 07). Retrieved November 21, 2017, from https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/bariatric-surgery/basics/risks/prc-20019138

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *