در حال بارگزاری...
وبلاگ

ارزیابی روان پزشکی قبل از جراحی باریاتریک چه اهمیتی دارد؟ (راهنمای جراحان)

۲۵ شهریور ۱۴۰۰ دکتر مجتبی کریمی جراحی باریاتریک

ارزیابی روان پزشکی و روان شناختی بخش مهمی از معاینه بالینی بیماران چاقی هستند. برخلاف درمان های غیر جراحی چاقی (مانند رژیم غذایی ، ورزش ، اصلاح رفتار و داروهای کاهش وزن) که خطرات آنها کم است و در مواردی ممکن است توسط درمانجو قطع شود ، جراحی چاقی دارای خطرات ذاتی است و پس از آن نیاز به تغییرات رفتاری بسیار محدود کننده و طولانی مدت دارد.

بیماران معمولاً با محدودیت های غذایی اولیه ، تغییرات دائمی در عادات غذایی و رژیم غذایی ، تغییر احساسات و تجربیات بدن ، تغییر تصویر بدن و رفتارهای مراقبت از خود ، شناخت ها و احساسات جدید و شیوه زندگی نوظهور و متفاوت روبرو هستند. علاوه بر این ، آنها ممکن است گاهی اوقات تغییرات غیرمنتظره و قابل توجهی در روابط ایجاد شود که ممکن است منجر به استرس شدید شود. بنابراین ، ارزیابی روان پزشکی و روان شناختی باید نه تنها به عنوان یک مجوز بلکه به عنوان فرصتی برای آموزش و برنامه ریزی عمل کند. در طول مصاحبه های قبل از عمل است که بیماران می توانند بفهمند جراحی چاقی تنها اولین قدم برای یک زندگی سالم است.

یکی دیگر از دلایل ارزیابی سلامت روان پیچیدگی رضایت آگاهانه در جراحی چاقی است . پزشکان غالباً از میزان دانش، بینش و قضاوت بیماران درباره عمل جراحی اطلاع کافی ندارند . با توجه به تصمیمی که درمانجویان عمل جراحی چاقی هنگام رضایت از جراحی می گیرند ، درک کامل آنچه که آنها با آن موافقت می کنند ضروری است. بیماران باید بتوانند منطق خود را برای جراحی بیان کنند و دلیل آن را در این برهه از زندگی خود مناسب بدانند.

پزشک معالج باید مطمئن شود که آیا بیمار درک خوبی از این دو موضوع دارد:

  1. از ماهیت و مکانیک جراحی و همچنین خطرات و عوارض احتمالی عمل.
  2. از آنچه بعد از عمل انتظار می رود ، از جمله رژیم غذایی ، ورزش ، پیگیری مشکلات روان پزشکی ، حضور در ویزیتهای بعد از جراحی و غیره.

همانطور که در مقاله ای قبلاً گفته شد ، تحولات اخیر در زمینه روانشناسی چاقی و روانپزشکی نشان می دهد که تشخیص علائم روانپزشکی و تشخیص سندرم های روانپزشکی تنها اهداف ارزیابی سلامت روان نیستند. با این حال ، یک عملکرد اصلی ارزیابی بالینی همچنان کشف وجود هرگونه شرایط روانی است که توانایی بیمار را در انجام عمل جراحی مختل کرده و از نتایج ضعیف پس از جراحی جلوگیری کند. در طی ارزیابی یک رویکرد آموزشی مبتنی بر هدف ، که در آن درک بیمار مورد ارزیابی قرار می گیرد ، مورد توجه قرار می گیرد . آموزش تا زمان تسلط بیمار بر محتوا می تواند به افراد دارای سواد سلامت کم کمک کند.

اختلالات روانی در بین بیماران چاقی شایع است. به عنوان مثال مطالعه ای شیوع بیماری های روانی قبل از عمل را درحدود 65% در درمانجویان جراحی چاقی گزارش کرده است. همین مطالعه سه اختلال رایج در بین درمانجویان چراحی چاقی را افسردگی 19% ، اختلال پرخوری 17% و اضطراب 12%گزارش داده است. اگر میزان شیوع مادام العمر به جای وضعیت فعلی گزارش شود ، حدود دو سوم بیماران چاقی دارای سابقه اختلالات روانی هستند . این یافته ها دلایل دیگری برای لزوم ارزیابی روان پزشکی قبل از جراحی باریاتریک را روشن می کند.

چناچه شما جراح باریاتریک هستید و در ارزیابی روان پزشکی درمانجویان باریاتریک به کمک نیاز دارید، با من تماس بگیرید.

منابع:

  1. .Mental Health Conditions Among Patients Seeking and Undergoing Bariatric Surgery: A Meta-analysis
  2. Ten Years After Bariatric Surgery: Bad Quality of Life Promotes the Need of Psychological Interventions
  3. Psychiatric Disorders Among Bariatric Surgery Candidates: Relationship to Obesity and Functional Health Status
  4. Patient Behaviors and Characteristics Related to Weight Regain After Roux-en-Y Gastric Bypass: A Multicenter Prospective Cohort Study.