در حال بارگزاری...
وبلاگ

مراحل تغییر رفتار با هدف کاهش وزن بر اساس مدل ترانس تئوریکی

۲۵ شهریور ۱۴۰۰ دکتر مجتبی کریمی کاهش وزن

 

در این مقاله جهت آشنایی با فرضیه ترانس تئوریتیکال در تغییر ، مراحل تغییر رفتار را بررسی می کنیم .تغییر رفتار آسان نیست. در حالی که درمانجویان اهداف زیادی دارند ، اما اغلب با تغییر رفتار دست و پنجه نرم می کنند. آنها امیدهای بزرگی دارند و آرزو دارند که از بدن خود مراقبت کنند ، اما زندگی مانع از این آرزوها می شود. تولد یک فرزند ، تشخیص یک بیماری نگران کننده ، تغییر شغل ، همسر بی مسئولیت ، یک دوست تمرینی بی نظم ، یک برنامه کاری بی وقفه ، یا یک تعطیلات ، شادی ها و چالش های زندگی ما را در مسیر پر پیچ و خم سلامتی قرار می دهد.

قبل از اینکه بتوانیم بهترین راهکارها را برای کمک به دیگران در ایجاد تغییر در سبک زندگی دائمی بیان کنیم ، مهم است که درباره پیچیدگی های تغییر بحث کنیم. به منظور ایجاد همدلی با درمانجویان ، در نظر گرفتن الگوی سلامتی خودمان اغلب مفید است. به رفتارهای مثبتی فکر کنید که به طور طبیعی و بدون هیچ گونه علتی انجام می دهید. برای بسیاری ، مسواک زدن دو بار در روز یک عادت ریشه دار است. چگونه این مدل مسواک زدن برای برخی آسان است؟ در پاسخ شاید بتوان گفت چون این احتمال وجود دارد که مزایای این رفتار بیش از هزینه ها است. صرف چند دقیقه صبح و عصر برای مسواک زدن ، بوی دهان و نفس تازه تری ایجاد می کند و آسیب های کمتری به دندانها می رساند. نفس تازه زندگی اجتماعی شما را بهبود می بخشد و هزینه های دندانپزشکی را کاهش می دهد. مراقبت از دندانها ممکن است باعث کاهش درد دهان ، افزایش لبخند و کاهش احتمال از دست دادن دندانها با افزایش سن شود. برای مسواک های معمولی ، هزینه چند دقیقه در روز ارزش فواید دندان ها و لثه های سالم را دارد.

چه چیزی مانع تغییر است؟

اکنون یک تغییر رفتار بهداشتی را در نظر بگیرید که می خواستید انجام دهید ، اما کاملاً تلاش نکرده اید. چه چیزی شما را از ایجاد آن تغییر باز می دارد؟ شاید شما قصد داشته اید که نخ دندان بکشید. شما از فواید نخ دندان کشیدن آگاهید و دندانپزشک به شما توصیه می کند که روزانه نخ دندان بکشید ، اما شروع نکرده اید. هزینه نخ دندان اندکی بیشتر از هزینه مسواک زدن است: چند دقیقه اضافه تر از عادت مسواک زدن شما نیاز دارد. بعلاوه ممکن است در ابتدا مجبور شوید خونریزی و درد لثه را تحمل کنید. اگرچه مزایای آن مشابه مسواک زدن است ، اما ممکن است متقاعد نشوید که حفظ سلامت دندان ضروری است. اگر در حال حاضر به طور منظم نخ دندان نمی کشید ، احتمالاً فکر نمی کنید مزایای آن بیشتر از هزینه ها باشد یا شاید زیاد به آن فکر نکرده باشید. چه انگیزه ای باعث ایجاد آن تغییر و مانع از این می شود؟ در بررسی پیچیدگی های ایجاد تغییر رفتار ، این سوال را در نظر بگیرید.

مراحل تغییر رفتار

پروچاسکا و دیکلمنته فرضیه مراحل تغییر رفتار را رائه داده اند . یک فرد معمولاً یک روز بیدار نمی شود ، تصمیم بگیرد رفتاری را تغییر دهد و سپس با موفقیت آن تغییر را تا روزی که می خواهد حفظ کند. به طور معمول ، یک فرد طی مراحلی جهت ایجاد تغییر حرکت می کند. این مراحل تغییر بخشی از یک تئوری تغییر رفتار است که به عنوان مدل ترانس تئوریکی (TTM) شناخته می شود.

در حالی که مدل ترانس تئوریکی تقریباً همزمان با مصاحبه انگیزشی مطرح شده است ، آنها کاملاً متمایز هستند. مدل ترانس تئوریکی یک فرضیه است ، در حالی که مصاحبه انگیزشی یک فرضیه نیست. مصاحبه انگیزشی یک سبک و روش برای کمک به دیگران برای ایجاد تغییرات است. با این حال ، درک مراحل تغییراتی که درمانجویان شما تجربه می کنند ، برای درک کاملتر اثر بخشی مصاحبه انگیزشی مفید است. پنج مرحله تغییر وجود دارد . بر این اساس مراحل تغییر رفتار که توسط مدل ترانس تئوریکی ارائه شده است عبارتند از :

 1. پیش اندیشی
 2. تأمل و تفکر
 3. آماده سازی
 4. اقدام
 5. نگهداری
 1. پیش اندیشی

فردی که در مرحله پیش اندیشی است ، از ضرورت یا توجیه تغییر ، بی اطلاع است یا منکر آن می شود. در دنیای مشاوره تغذیه و تناسب اندام ، یک درمانجو در این مرحله ممکن است با رویکردی مشابه جملات زیر با شما صحبت کند:

 • من فقط پیش شما اومدم چون دکترم مرا مجبور کرد که بیایم.
 • لطفا در رژیم من غذاهای مورد علاقه من را حتما قرار بدین .
 • من سیگار و مشروب را ترک کردم و غذا تنها لذت من است، دوست ندارم این لذت رو از من بگیرید.
 1. تأمل و تفکر

فردی که در مرحله تأمل است آگاه است که باید تغییری ایجاد شود ، اما احساسات متفاوتی در مورد ایجاد تغییر دارد. درمانجویی که در این مرحله از تغییر ممکن است بگوید: “من احتمالاً نباید هر روز ناهار غذای بیرون بخورم ، اما صبح ها دیر بیدار میشوم بنابراین به سختی بتوانم برای تهیه ناهار آشپزی کنم .” درمانجو برنامه ای برای تغییر ندارد و در مورد اینکه آیا انجام این کار ارزش تلاش کردن را دارد ، مردد است.

 1. آماده سازی

در مرحله آماده سازی ، درمانجو تمایل خود را برای تغییر رفتار در آینده ابراز می کند و به طور جدی در حال بررسی چگونگی انجام این کار است. درمانجو در مرحله آماده سازی تغییر ممکن است اظهار داشته باشد: “من می دانم که برای مصرف میوه و سبزیجات بیشتر باید بیشتر به فروشگاه بروم تا محصولات تازه خرید کنم.”

 1. عمل و اقدام

مرحله عمل به ویژه مهمترین مرحله است. در بیشتر موارد درمانجو نیاز به صرف انرژی فیزیکی دارد. در مراحل قبل از این درمانجو نیاز دارد تا انرژی ذهنی صرف کند. اما مرحله عمل جایی است که درمانجو فعالانه تغییری را که برای آن آماده شده است ایجاد می کند. یک درمانجو در مرحله اقدام برای تغییر ممکن است بگوید ، “دکتر من هفته گذشته در مورد بالا بودن کلسترول بدنم با من صحبت کرد، بنابراین من بجای روغن جامد از روغن مایع استفاده کردم و بنظرم بد نبود.”

 1. نگهداری و تثبیت

هنگامی که درمانجو به طور مداوم به مدت 6 ماه تغییر را انجام داد در مرحله نگهداری تغییر است. درمانجویانی که به مرحله نگهداری تغییر می رسند هنوز در معرض خطر بازگشت به الگوهای قدیمی قرار دارند. با این حال ، اکنون که این تغییر برای مدت زمان قابل توجهی به بخشی منظم از زندگی وی تبدیل شده است . بنابر این احتمال حفظ تغییر بیشتر است. درمانجو در مرحله تثبیت و نگهداری ممکن است بگوید ، “من بعد از سکته قلبی از دو سال پیش بطور مداوم پیاده روی میکنم .”

یک فرد ممکن است به طور خطی در مراحل تغییر حرکت کند. با این حال ، آنچه معمول تر است ، این است که افراد در میان مراحل به جلو و عقب می پرند. حتی در طی یک جلسه مشاوره ، درمانجو ممکن است از پیش اندیشی تا آمادگی حرکت کرده و مرحله تفکر بازگردد.

منابع:

 1. Transtheoretical model.
 2. Behaviour Modification in Weight Management: The Transtheoretical Mode of Change and the Motivational Interviewing.
 3. Assessing motivation and readiness to change for weight management and control: an in-depth evaluation of three sets of instruments.
 4. The transtheoretical model is an effective weight management intervention: a randomized controlled trial.