آیا اختلالات خوردن به سن و جنسیت ربط دارد؟

ما فکر می‌کنیم اختلالات خوردن بیماری‌های جدی نیستند و فقط مربوط به دخترانی است که می‌خواهند لاغر باشند. با این حال، اختلالات خوردن، بیماری های جدی هستند که تحت تأثیر سیستم های پیچیده زیستی، روانی و فرهنگی قرار دارند. در اینجا حقایقی در مورد این سیستم ها و اینکه چگونه بر ایجاد و بروز اختلالات خوردن تأثیر می گذارند آورده شده است:

اختلال خوردن به جنسیت ربط دارد. به ازای هر مردی که به اختلال خوردن مبتلا می شود، ۱۰ مورد تایید شده از زنان مبتلا به این اختلال وجود دارد. محققان بر این باورند که این تفاوت جنسی ممکن است حداقل تا حدی به دلیل فرآیندهای بیولوژیکی و هورمون‌های خاص زنانه باشد. این فرآیندهای هورمونی و بیولوژیکی احتمالاً با فشارهای فرهنگی برای لاغری در تعامل هستند و محیط‌های زیست‌شناختی و محیطی پرخطر را ایجاد می‌کنند که باعث افزایش نرخ اختلال خوردن در زنان می‌شود.

اختلال خوردن به سن ریط دارد. به ندرت پیش از بلوغ می توان فردی را با اختلال خوردن دید. اوج سن شروع در واقع بعد از بلوغ تا ۲۵ سالگی است. بار دیگر، تغییرات هورمونی و بیولوژیکی بلوغ، همراه با فشارهای فرهنگی و تغییرات روانی، احتمالاً باعث ایجاد اختلال خوردن در دختران آسیب پذیر می شود.

اختلال خوردن به ژنتیک ربط دارد. مانند سایر اشکال جدی بیماری  های روانی، اختلال خوردن در خانواده ها دیده می شود. در واقع، اختلال خوردن بیشتر از افسردگی ارثی هستند و به اندازه اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی و OCD ارثی هستند. اختلالات خوردن بین ۵۰ تا ۸۰ درصد وراثت پذیری را نشان می دهد. ما هنوز دقیقاً نمی دانیم که کدام ژن خطر ابتلا به اختلالات خوردن را افزایش می دهد، اما ابتکارات جهانی برای جمع آوری مجموعه داده های بزرگ برای شناسایی ژن های خاص برای اختلال خوردن وجود دارد که حوزه جدیدی از تحقیقات را از نظر طراحی درمان‌های بهتر و برنامه‌های پیشگیری بهتر باز خواهد کرد.

اختلالات خوردن می تواند شرایط کشنده ای باشد که برخی از بهترین سال های زندگی را از کسانی که از این اختلال رنج می برند، ربوده است. منابع بیشتری برای درک خطرات بیولوژیکی و فرهنگی نیاز است. شناخت بهتر عواملی که باعث اختلالات خوردن می شوند، تشخیص و تشخیص زودهنگام را بهبود می بخشد و درمان های بهتری را برای افرادی که از این اختلالات رنج می برند ترویج می کند.

اگر نگران هستید که ممکن است یک نوع اختلال خوردن را تجربه کنید یا “فقط” در حال مبارزه با غذا و تصویر بدن هستید با سامانه روزور نوبت تماس بگیرید درمانگران متخصص اختلالات خوردن می توانند به شما کمک کنند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *